Szukaj

Odkrycie H1N1 toruje drogę uniwersalnej szczepionce przeciw grypie

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Brytyjskiej Kolumbii odkryli metodę, dzięki której już niedługo będzie można zrezygnować ze szczepionek na grypy sezonowe i wprowadzić na rynek jedną, uniwersalną szczepionkę na wszelkie rodzaje gryp.Każdego roku grypy sezonowe wywołują poważne choroby u od trzech do pięciu milionów osób oraz od dwustu tysięcy do pięciuset tysięcy zgonów.

W roku 2009 wirus h1n1 zabił ponad 14 tys. osób na terenie całego świata, podczas gdy koncerny zdrowotne i bioterroryści koncentrowali się na mutacji h5n1, tzw. "ptasiej grypie", która ułatwiała przenoszenie infekcji między ssakami a ludźmi.

Zespół naukowców prowadzony przez profesora Johna Schradera z Katedry Badań Immunologii w Kanadzie odkrył, że szczepionka na wirus "świńskiej grypy" z 2009 roku uwalnia antyciała chroniące przed wieloma wirusami grypy, w tym śmiertelnie groźną odmianą h5n1 - "ptasią grypą".

Wirus grypy posiada proteinę zwaną hemaglutyniną (w skrócie HA). Proteina ta przypomina trochę kwiatek składający się z główki i łodygi (w tym przypadku bardziej adekwatną nazwą byłby rdzeń). Wirus grypy przyczepia się do komórek ludzkich poprzez główkę hemaglutyniny, zupełnie jak kabel do kontaktu.


"Obecne szczepionki przeciw grypie skupiają się na główce hemaglutyniny, ale jako że wirus grypy szybko się mutuje i szybko zachodzą tam zmiany, praktycznie co roku potrzebne są nowe szczepionki." - twierdzi John Schrader.

Szczepionki przeciw grypie zawierają słabe bądź nieżywe zarazki, które pobudzają system immunologiczny człowieka do produkowania antyciałek, które krążą we krwi celem wybicia tych zarazków. Jednakże, naukowcy odkryli że szczepionka na świńską grypę, wywołuje ochronne przeciwciała zdolne walczyć z różnymi wariantami grypy.

"Jest tak ponieważ zamiast atakować głowkę hemaglutyniny, antyciałka atakują jej rdzeń, neutralizując wirus grypy. Rdzeń gra ważną rolę w penetracji komórki, przez co nie może zmienić się między róznymi wariantami grypy." - dodaje Schrader. To odkrycie może pomóc w wynalezieniu uniwersalnej szczepionki na grypę.

Charakterystyka ludzkiego systemu immunologicznego utrudnia szczepionkom na grypę wywoływać ochronne antyciałka przeciw łodydze hemaglutyniny. Wirus świńskiej grypy był inny, ponieważ ludzie nie byli narażeni na podobny wirus. Schrader dodaje też, że szczepionka oparta na wirusach zwierzęcych, a nie ludzkich,  powinna być równieskuteczna, co zwykła szczepionka i jego zdaniem rozwiązać problem pandemii i "zwierzęcych" gryp raz na zawsze.

Komentarze do: Odkrycie H1N1 toruje drogę uniwersalnej szczepionce przeciw grypie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz