Szukaj

Odkrycie genu odpowiedzialnego za czerniaka złośliwego

Podziel się
Komentarze0

Czerniak złośliwy jest wyjątkowo agresywnym rakiem skóry. Zachorowalność na ten typ nowotworu wzrasta w Szwajcarii, dlatego też tak dobrą nowiną jest odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Zurychu.Naukowcy ci bowiem przedstawiają nowy gen, który odgrywa główną rolę w rozwoju melanomy (czerniak).

W przebiegu doświadczeń okazało się, że supresja tego genu u myszy hamuje rozwój raka. Być może dzięki temu uda się opracować nowe formy terapii przeciwko temu nowotworowi skóry.

Do tej pory uważano, że melanoma składa się z wielu równoważnych komórek, które namnażają się złośliwie, co przyczynia się do rozwoju guza. Według nieco nowszych hipotez, rak może również zależeć od złośliwych nowotworowych komórek macierzystych oraz od innych nieco mniej agresywnych komórek nowotworowych.


Profesor Sommer z Uniwersytetu w Zurychu, który kierował tymi pracami, pochylił się właśnie nad komórkami macierzystymi, aby przekonać się czy istnieje mechanizm, który decyduje o tym, że normalne komórki macierzyste mogą zacząć odgrywać rónież rolę nowotworowych komórek macierzystych.

Profesor Sommer wyjaśnia - W oparciu o biopsje przeprowadzone na tkankach wielu pacjentów z czerniakem złośliwym stwierdziliśmy, że jeden gen, który kontroluje komórki macierzyste, był wysoce aktywny we wszystkich przestudiowanych tkankach nowotworowych.

Gen ten nosi nazwę Sox10 i jest niezbędny dla podziału komórkowego oraz przeżycia komórek macierzystych.

Co więcej, supresja tego genu w zwierzęcym modelu czerniaka złośliwego całkowicie zahamowała powstawanie i rozprzestrzenianie się raka.

Komentarze do: Odkrycie genu odpowiedzialnego za czerniaka złośliwego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz