Szukaj

Objawy raka szyjki macicy

Podziel się
Komentarze0

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Choroba ta rozwija się w obrębie szyjki macicy, czyli części macicy w kształcie stożka, która łączy górną część macicy z pochwą. Nowotwór rozwija się, gdy uszkodzone komórki nabłonka szyjki macicy zostaną zakażone onkogennym wirusem HPV i zaczynają się bardzo szybko dzielić.

Objawy raka szyjki macicy

Komórki te mogą, gromadząc się w jednym miejscu, utworzyć guz, który może naciekać okoliczne tkanki stając się realnym zagrożeniem dla życia.

Najczęściej występuje u młodych kobiet pomiędzy 35 a 59 rokiem życia, ale jest to choroba, która może się ujawnić w każdym wieku, aby jej uniknąć należy wykonywać profilaktyczne badania, dzięki którym będziemy mogli ustrzec się przed tą jakże niebezpieczną i groźną dla życia i zdrowia kobiet chorobą. W celu wykrycia choroby należy wykonywać badania cytologiczne, jeżeli choroba zostanie wykryta w jej początkowym stadium to praktycznie gwarantuje to całkowite wyleczenie.

Kobiety, które wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz miały wielu partnerów bardziej są narażone na zachorowanie. Choroba ta wywołana jest przez wirusa brodawczaka ludzkiego, który zwany jest HPV. Do zarażenia dochodzi bezpośrednio za pomocą kontaktu narządów płciowych, wirus przenoszony jest przez mężczyzn i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia każdej kobiety, występuje we wszystkich populacjach na całym świecie, prawie połowa ludzi w ciągu swojego życia chociaż raz zachoruje na HPV.

Objawy raka szyjki macicy

Pierwsze stadium choroby najczęściej występuje bezobjawowo, co czyni tą chorobę szczególnie groźną dla zdrowia, ponieważ bez wykonania odpowiednich badań cytologicznych, jest chorobą trudną do wykrycia. W pierwszej fazie choroby kobiety najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, iż są chore. W sytuacji rozwinięcia choroby sytuacja ulega zmianie, ponieważ w przypadku gdy choroba się rozwinie do objawów obecności raka inwazyjnego  należą plamienia z dróg rodnych najczęściej występujące w postaci ropnych upławów. Do często występujących objawów można zaliczyć także krwawienia występujące po współżyciu lub dużym wysiłku fizycznym.


W przypadku stwierdzenia przez lekarza wystąpienia raka inwazyjnego konieczne jest poddanie się  chemioterapii, radiologii lub zabiegowi chirurgicznemu. Do częstych objawów towarzyszących rakowi szyjki macicy zaliczamy bóle brzucha, które często odbierane są przez pacjentów jako niestrawności co powoduje bagatelizowanie problemu. Niepokojącym objawem dla każdej kobiety, powinien, być fakt występowania u niej krwawienia pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi, a także występowanie krwawienia np. po zażyciu kąpieli lub prysznica.

Do kolejnych objawów towarzyszących tej chorobie możemy zaliczyć występowanie krwawienia miesięcznego, które trwa zazwyczaj dłużej niż zwykle, a także jest dużo bardziej obfite niż zazwyczaj, niepokojące jest również kiedy krwawienia występują po menopauzie, również jeżeli podczas współżycia u kobiety występuje ból powinien być to powód do zmartwień. Chorobie mogą towarzyszyć zaburzenia w oddawaniu moczu, prowadzące nawet niekiedy do zatrzymania moczu w nadnerczach, oraz objawy charakterystyczne dla ucisku odbytnicy czyli zaparcia, biegunki lub bolesne parcia na stolec. W zaawansowanym stadium choroby, może dojść do tzw. nacieków nowotworowych na pochwę, które prowadzić będą aż do kości miednicy powodujący przy tym ból lub złamanie miednicy.

Rak szyjki macicy nie musi być wyrokiem, ponieważ wykryty we wczesnym stadium jest wyleczalny, kobiety muszą pamiętać o tym, aby wykonywać badania cytologiczne, zatrważające jest to, iż bardzo dużo jest kobiet, które nigdy nie miały pobieranego wymazu z pochwy. Szczególnie alarmujące dane dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy są w Polsce, ponieważ na ten typ raka zapada aż 3600 kobiet rocznie, co daję naszemu kraju jeden z najwyższych wskaźników w Europie, aby uniknąć choroby możemy udać się na szczepienie przeciwko wirusowi HPV, który ponosi odpowiedzialność za rozwój raka szyjki macicy.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Objawy raka szyjki macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz