Szukaj

Nowy sposób opracowywania szczepionek przeciwko śmiercionośnemu grzybowi

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Alberta dokonali przełomowego odkrycia, używając rezonansu magnetycznego wykorzystującego technologię 3D do mapowania struktury powszechnego grzyba, który może być zabójczy dla osób z zaburzeniami układu immunologicznego. Praca może utorować drogę dla rozwoju skutecznej szczepionki.Naukowcy przebadali Candida, najbardziej zjadliwą formę patogenu, która była przyczyną ponad 70 000 infekcji krwioobiegu u pacjentów w szpitalach Ameryki Północnej. Służby zdrowia szacują, że śmiertelność wśród osób zainfekowanych wynosi 40%.

Badanie przeprowadzili Margaret Johnson i Davida Bundle, współpracownicy z Alberta Glycomics Center, używając jądrowego rezonansu magnetycznego do trójwymiarowego badania grzyba w skali atomowej, który mierzy niecałą jedną stumilionową część centymetra.

Proces ten, zwany rozpoznaniem molekularnym, pozwolił naukowcom zbadać węglowodany i cząsteczki przeciwciał związane z grzybem, aby móc określić, jaki rodzaj szczepionki najlepiej zwalczy Candida.

Johnson podkreśliła, że trójwymiarowe podejście do spraw wakcynologii, daje naukowcom jasny obraz tego, jak szczepionka musi fizycznie wpasować się w powierzchnię grzyba.

Naukowcy wykorzystali swoje odkrycie do opracowania szczepionek testowych, które przyniosły pozytywne rezultaty. - Nasza wieloaspektowa strategia, pozwoliła nam zaobserwować nowy typ rozpoznania molekularnego - powiedziała Johnson.

Specjalistka dodała jeszcze, że jeśli sektor prywatny zdecyduje się zakończyć opracowywanie szczepionki, może minąć nawet 10 lat i jeszcze przez tyle czasu lek nie będzie dostępny.

Johnson i Bundle byli wspomagani przez naukowca z Uniwersytetu Alberta , Jonathana Cartmella i współpracowników Narodowego Uniwersytetu Irlandii oraz Uniwersytetu Georgia. Badanie zostało opublikowane 25 maja w Journal of Biological Chemistry.
 

Komentarze do: Nowy sposób opracowywania szczepionek przeciwko śmiercionośnemu grzybowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz