Szukaj

Nowy lek pomoże utrzymać wagę po utracie kilogramów?

Podziel się
Komentarze0

W czasopiśmie Cell Metabolism opublikowano informację o leku, który będzie w stanie pomóc w utracie wagi, a dodatkowo utrzymać ją na stałym poziomie. Choć na razie lek testowany był tylko na myszach, to wyniki mają wpłynąć także na leczenie otyłości wśród ludzi."Poprzez uwrażliwienie ciała na naturalną leptynę, lek może nie tylko wpływać na utratę wagi, ale także sprawi, by nie wracała ona do poprzedniego poziomu" - mówi autor badania, George Kunos z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. "To odkrycie świetnie wróży rozwojowi nowej klasy związków w leczeniu otyłości i jej konsekwencji".

Suplementy leptyny samotnie nie są skuteczne w redukcji wagi u ludzi. Ale jeśli dojdzie do tego odczulanie na hormon, to mimo że leptyna dalej jest w organizmie, nasze ciało już na nią nie odpowiada.

Choć do końca nie wiadomo, w jaki sposób przebiega to odczulanie, to jest pewne to, że zaangażowane są w to receptory kanabinoidów. Więc wystaczy zablokować te receptory i nie dostarczać nadmiaru leptyny.


Naukowcy stworzyli lek, który atakuje receptor kanabinoidowy 1 (CB1R). Już raz taki lek był sprzedawany w 2006 roku, ale został wycofany z rynku z powodu skutków ubocznych.

By je zniwelować, a przynajmniej zminimalizować, Kunos i jego zespół wynaleźli takie lekarstwo, które nie mogło wniknąć do mózgu tak łatwo jak rymonabant. Jednakże nie był on już tak skuteczny w redukcji wagi i poprawie metabolizmu, prawdopodobnie z powodu specyficznego sposobu działania.

Kunos przetestował więc nowy związek - JD5037, który namierza CB1R bez wnikania do mózgu.

Co ciekawe, tłumi on też apetyt u otyłych myszy, a nawet poprawia ich metabolizm.

Ważne zaś jest to, że mysz nie wykazywała żadnych oznak niepokoju czy innych skutków ubocznych w zachowaniu.

"Otyłość jest poważnym problemem publicznym, istnieje więc silna potrzeba rozowju wszelkiego rodzaju leków, które mogą pomóc w terapii," - mówi Kunos.

Komentarze do: Nowy lek pomoże utrzymać wagę po utracie kilogramów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz