Szukaj

Nowy lek na schizofrenię

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska FDA zatwierdziła właśnie pierwszy wziewny lek przeciwko schizofrenii i zaburzeniom dwubiegunowym, występujący pod nazwą Adasuve. Farmaceutyk produkuje firma Alexza Pharmaceuticals Inc. Adasuve, który dostarcza stary lek antypsychotyczny znany jako loxapina, przechodzi przez płuca i przenika do krwiobiegu szybciej niż typowe pigułki.Loxapina jest dostępna w tabletkach doustnych.

Firma dodaje, iż nowy produkt będzie miał na pudełku ostrzeżenie dotyczące potencjalnych skuktów ubocznych (spazmy oskrzelowe u ludzi z astmą bądź z POChP, a także większe zagrożenie zgonem u starszych ludzi z psychozą związaną z demencją).

FDA wymaga taże, aby laboratorium przeprowadziło szeroką kliniczną próbę nad pacjentami, już po wprowadzeniu leku na rynek, aby ocenić specyfik już w rzeczywistym świecie.


Thomas King z Alexza Pharmaceuticals mówi: uważamy, że zdolność dostarczania leku w sposób szybki i nieinwazyjny jest bardzo ważna dla pacjentów i dla lekarzy.

Trzy leki podawane dożylnie, Abilify firmy Bristol-Myers Squibb Abilify, Zyprexa firmy Eli Lilly Zyprexa i Geodon firmy Pfizer Inc Geodon zostały także zatwierdzone jako uspokające dla pacjentów ze schizofrenią i zaburzeniami dwubiegunowymi.

Jednakże Adasuve jest najbardziej zaawansowanym środkiem. Ma być dostępny już w trzecim kwartale 2013 roku.

Jeszcze w 2012 roku europejskie władze zdrowotne zalecały zatwierdzenie Adasuve, ale FDA odmówiła po tym, jak w fabryce produkującej lek stwierdzono niedociągnięcia w trakcie inspekcji.

Komentarze do: Nowy lek na schizofrenię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz