Szukaj

Nowa terapia brucelozy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z UC Davis właśnie odkryli możliwość opracowania skutecznej terapii przeciwko brucelozie, czyli chorobie bakteryjnej, która dotyka ludzi przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich i na Środkowym Wschodzie. Bruceloza zazwyczaj jest spowodowana wypiciem niesterylizowanego mleka albo bliskim kontaktem z wydzielinami zarażonych zwierząt.Objawy choroby to: nieregularne napady gorączki, bóle głowy, osłabienie, poty, dreszcze, utrata wagi, bóle ciała.

Badanie, opublikowane w Cell Host & Microbe, przedstawia komórki, które służą jako schronienie bakterii B. abortus w trakcie przewlekłej fazy brucelozy.

Komórki te to makrofagi AAMs (ang. alternatively activated macrophages), które całkiem niedawno zostały sklasyfikowane jako komórki odpornościowe.

Badacze odkryli też, że biologiczna ścieżka PPARγ (ang. peroxisome proliferator activated receptor γ), jest odpowiedzialna za zmiany w metabolizmie AAMs, sprawiając, że komórki dostarczają bakteriom energii w postaci glukozy, co pozwala patogenom na swobodne namnażanie i utrzymywanie przewlekłej fazy infekcji.


Prof. Renee Tsolis z UC Davis, kierująca tym badaniem, mówi: - Odkryliśmy, że zablokowanie ścieżki PPARγ może zagłodzić bakterię na śmierć. Tym samym może być to nowa metoda leczenia ciężkiej postaci infekcji, do której zazwyczaj dochodzi, kiedy antybiotyki nie są stosowane w trakcie ostrej albo wczesnej fazy infekcji.

Zespół prof. Tsolis jest pierwszym, który odkrył rolę ścieżki PPARγ w brucelozie oraz fakt, że komórki AAMs dają schronienie bakteriom w przewlekłym etapie infekcji.

Odkrycie "gniazda" bakterii jest ważnym punktem dla opracowania skuteczniejszych leków.

W serii eksperymentów odkryto, że gen kodujący ścieżkę PPARγ jest bardzo aktywny w trakcie przewlekłej infekcji brucelozy, ale nie w trakcie ostrej infekcji. A bakteria B. abortus umiera w AAMs, kiedy jest pozbawiona glukozy. Kiedy naukowcy inaktywowali proteinę, która normalnie transportuje glukozę, bakteria przestała się namnażać, a infekcja przestała być chroniczną.

Komentarze do: Nowa terapia brucelozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz