Szukaj

Nowa mucha ochrzczona Beynoce

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy zdecydowali się nazwać nową muchę na część piosenkarki Beyonce. Morfologia tego insekta przypomniała bowiem piękne krągłości gwiazdy muzyki pop, która zresztą urodziła się tego samego roku, w którym odkryto muchę.Jeżeli naukowcy naprawdę czasami udowadniają, iż mogą zainspirować ich przedziwne rzeczy, jeżeli chodzi o nazywanie nowych gatunków, to tym razem rekord jest z całą pewnością pobity.

Albowiem, naukowcy z Australii właśnie znaleźli właściwą nazwę dla nowego gatunku bąka: Scaptia (Plinthina) beyonceae. Jeżeli więc nazwa ta faktycznie wydaje ci się znajoma, to nie jest to przypadek.

Ponieważ dowcipni badacze australijscy faktycznie nazwali tę ogromną muchę oddając cześć piosenkarce Beynonce. Ale nie tylko, albowiem jest to również hołd dla jej krągłości.

W rzeczywistości, jak wyjaśnia jeden z badaczy, Scaptia (Plinthina) beyonceae zawdzięcza swoje imię swojemu „tyłowi, obfitemu i złoconemu”, odwołując się do jego odpowiednika.


Bryan Lessard z rządowego instytutu badawczego CSIRO, a także autor tego pociesznego tytyłu, wyjaśnia: to jedyne w swoim rodzaju włoski, gęste i blond, które znajdują się na podbrzuszu muchy, kazały mi ją nazwać tak, aby oddać cześć piosenkarce Beyonce, ale doświadczenie również dało mi szansę na pokazanie zabawnej strony taksonomii – nazywania gatunków.

Ale podobieństwa nie zatrzymują się jedynie na porównaniu morfologicznym, albowiem mucha została odkryta w 1981 roku, inaczej mówiąc, w tym samym roku, w którym urodziła się trzydziestoletnia dziś gwiazda. Jednakże, do tej pory, uroczy bąk nie miał nazwy. 

A jeżeli nawet Beyonce może czuć się obrażona przez taki hołd, Bryan Lessard z rządowego instytutu badawczego CSIRO podkreśla, że mucha, która jest często uważana jedynie za pasożyta, to w rzeczywistości jest przede wszystkim wielkim zapylaczem roślin, któremu powinniśmy być wdzęczni.

Zresztą, taki rodzaj szczególnej inicjatywy naukowej nie jest rzadkością, ponieważ istnieje już pewien pająk nazwany Pachygnatha Zappa, w odniesieniu do Franka Zappy (piosenkarz amerykański), a także żaby Hyla Stingi, która jest hołdem złożonym ... Stingowi (piosenkarz, The Police).

Komentarze do: Nowa mucha ochrzczona Beynoce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz