Szukaj

Denga: nowy gatunek komara roznosi chorobę

Podziel się
Komentarze0

Badacze z francuskiego Institut de recherche pour le développement (IRD) i z Agence régionale de santé de l'océan Indien odkryli właśnie na wyspie Majotta nowy gatunek komara, który może być potencjalnym wektorem transmisji dengi i chikungunya.Komar ten, nazwany Stegomyia pia, rozwija się w dziuplach drzew i w ściętych bambusach.

Główny autor badania dr Vincent Robert z IRD mówi: - Mamy powody, żeby myśleć, iż ten gatunek komara może być wektorem tej choroby tropikalnej.

Badanie ukazało się w magazynie Parasite.

Komar, o którym mowa, należy do rodziny słynnych komarów tygrysich, czyli Aedes albopictus, znane z przenoszenia chikungunya i dengi, a także Aedes egypti, które roznoszą żółtą gorączkę oraz dengę.


Stegomyia pia, w odróżnieniu do komara tygrysiego, jest „tubylczym” gatunkiem regionu, w którym został zaobserwowany.

Komar tygrysi z kolei pojawił się na południowym wschodzie Azji, a następnie rozprzestrzenił się w 80 krajach świata, w tym także na południu Francji.

Odkrycie tego nowego gatunku pozwoli lepiej poznać komary, które należy zwalczać, jak sugerują francuscy badacze. Dzięki temu będzie można lepiej zapobiegać tym groźnym dla życia chorobom tropikalnym.

Na tę chwilę nie istnieje żaden lek przeciwko dendze i chikungunya.

Komentarze do: Denga: nowy gatunek komara roznosi chorobę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz