Szukaj

Niska masa urodzeniowa nie wiąże się z ryzykiem zachorowań na astmę

Podziel się
Komentarze0

Astma jest poważną chorobą, która dotyczy więcej niż 25 700 000 Amerykanów i jest odpowiedzialna za prawie 4000 zgonów rocznie. Chociaż przyczyna astmy pozostaje nieznana, badania opublikowane w styczniowym numerze Annals of Allergy, Asthma and Immunology, naukowym czasopiśmie American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) pokazują, że niska masa urodzeniowa nie jest związana z ryzykiem astmy u małych dzieci."Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci i jest wiodącą przyczyną opuszczanych dni w szkole," powiedział alergolog dr Hyeon Yang, główny autor badania. "Podczas gdy środowisko, genetyka i ich interakcje są uważane za odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka rozwoju astmy, to obecnie nie powinniśmy zakładać, że niska masa urodzeniowa wiąże się z astmą. To ważne odkrycie, dlatego będziemy starać się zrozumieć, kto jest w grupie ryzyka astmy i dlaczego."

Naukowcy zbadali grupę dzieci urodzonych pomiędzy 1 stycznia 1976 r. a 31 grudnia 1979 r. w Rochester, w stanie Minnesota. Łącznie 3.740 badanych dzieci urodziło się z prawidłową wagą, a 193 dzieci z niską masą urodzeniową.

Ze 193 dzieci urodzonych z niedowagą, tylko u 13 (6,7%) rozpoznano astmę, a 201 z 3740 dzieci urodzonych z normalną wagą (5,4%) cierpiało na ową chorobę.

Badanie wykazało, że waga urodzeniowa nie miała żadnego związku z rozwojem astmy u dzieci w ciągu ich pierwszych sześciu lat życia.


"Astma jest chorobą trwającą całe życie, której odsetek rośnie każdego roku w Stanach Zjednoczonych, zarówno poprzez liczbę osób dotkniętych, jak i kosztów związanych z tą przypadłością", powiedział Richard Weber, alergolog, kierownik ACAAI. "Podczas gdy naukowcy wciąż starają się określić, co dokładnie powoduje chorobę, my wiemy jak skutecznie leczyć astmę u dzieci i dorosłych. Ważne jest, że osoby z objawami idą do alergologa dla prawidłowego rozpoznania i leczenia."


Według ACAAI, astma może wystąpić w każdym wieku, ale częściej u dzieci niż u dorosłych. U małych dzieci, chłopcy są prawie dwukrotnie częściej narażeni niż dziewczęta na rozwój astmy.

Chociaż waga urodzeniowa nie jest związany z astmą, otyłość zostało ostatnio zidentyfikowana jako czynnik ryzyka.


Astma w liczbach:


Astma powoduje 456,000 hospitalizacji i 1,75 miliona wizyt na ostrym dyżurze rocznie.

Szacowany koszt ekonomiczny astmy wynosi 20,7 miliardów dolarów rocznie.

Przez astmę dzieci każdego roku szkolnego opuszczają 10,5 milionów dni.

Przez pacjentów z astmą odnotowano 13,9 milionów wizyt w gabinecie lekarskim i 1,4 mln wizyt na oddziałach opieki ambulatoryjnej w szpitalu.


Lepsze samopoczucie mimo astmy, poprawione dzięki alergologom, spowodowało:


54 do 76 procent mniej wizyt pogotowia.

60 do 89 procent redukcji hospitalizacji.

77 procent redukcji straconego czasu w pracy czy szkole.


Jeśli ty lub twoje dziecko macie astmę, Astma Relief Self-Test jest dostępny na www.AllergyAndAsthmaRelief.org. Pozwala sprawdzić objawy choroby i pomaga znaleźć ulgę.

Komentarze do: Niska masa urodzeniowa nie wiąże się z ryzykiem zachorowań na astmę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz