Szukaj

Nieoczekiwane postępy w walce z infekcjami grzybiczymi?

Podziel się
Komentarze0

Leki na receptę przepisywane dziś pomagają zwalczać ciężkie infekcje grzybicze, ale jak donoszą naukowcy z U.S. Department of Agriculture (USDA), być może leki te wkrótce staną się jeszcze bardziej skuteczne.Dr Bruce Campbell, lider badań, oraz biolog molekularny Jong H. Kim, przestudiowali konwencjonalne leki antygrzybicze w połączeniu z naturalnymi substancjami roślinnymi, takimi jak tymol pochodzący z popularnego tymianku.

Okazuje się, że związki roślinne mogą wzmocnić zbawienne działanie niektórych z tych leków.

Naukowcy z USDA pracowali na przykład z pleśnią Aspergillus, a osiągnięte przez nich rezultaty już teraz przyciągnęły uwagę świata naukowego oraz władz zdrowia publicznego.

Grzyby z gatunku Aspergillus bowiem występują powszechnie na całym świecie w glebie i w powietrzu oraz mogą zakazić kukurydzę, bawełnę, pistacje, migdały i inne rośliny. Co więcej, grzyb ten produkuje aflatoksynę, naturalną substancję kancerogenną.


Rośliny skażone aflatoksyną należy bezwzględnie identyfikować i usuwać z taśmy produkcyjnej, co wiąże się ze sporymi stratami ekonomicznymi.

Od 2004 roku, dr Bruce Campbell i dr Jong H. Kim wraz z kolegami pracują nad portfolio zawierającym silne, pochodzące od roślin związki, które zabijają grzyby z gatunku Aspergillus i inne, zdolne do produkcji aflatoksyny.

Aspergillus flavus
oraz jego kuzyni, A. fumugatus i A. terreus mogą wpłwać na zdrowie ludzi z obniżoną odpornością, którzy żyją w domach opanowanych przez pleśń.

W 2010 roku, ten sam zespół naukowy informował w magazynie Fungal Biology, iż tymol, który w laboratorium został użyty z dwoma lekami przeciwgrzybiczymi, skutecznie zahamował wzrost tych organizmów.

Komentarze do: Nieoczekiwane postępy w walce z infekcjami grzybiczymi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz