Szukaj

Niemcy: Nowe przepisy dotyczące przeszczepów

Podziel się
Komentarze0

W Niemczech w środę (1.08) ustalono nowe przepisy dotyczące przeszczepów. Mają one poprawić koordynację spraw związanych z przeszczepami i dawcami narządów. Przepisy wejdą w życie za 3 miesiące.W Niemczech istnieje 1 400 szpitali z  oddziałami intensywnej terapii, w których można  przeprowadzać operacje przeszczepu narządów. Szpitale promują już dawstwo narządów, mimo tego, do szpitali uniwersyteckich przychodzi mniej niż 5 dawców narządów rocznie.

Wedle nowych przepisów dawcy nerki bądź części wątroby będą lepiej chronieni, np. będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych przez 6 tygodni. Wcześniej, by dojść do siebie po przeszczepie, musieli wziąć urlop. Od środy każdy dawca narządów może domagać się od firmy ubezpieczeniowej pieniędzy z kasy chorych, pokrycia kosztów leczenia, opieki i transportu.


Inna zmiana, oddziałująca na wszystkich obywateli wejdzie w życie 1 listopada. Jeszcze w tym roku każdy Niemiec ubezpieczony w firmie ubezpieczeniowej otrzyma list, w którym zostanie poinformowany o nowych kwestiach związanych z dawstwem narządów i zostanie poproszony o określenie swojej gotowości do oddania krwi. Karta dawcy się nie zmieni.

W 2011 r. 1 200 osób zdobyło nowe narządy dzięki przeszczepowi organów od osób zmarłych. Na liście oczekujących na przeszczep jest ok. 12 000 osób. Co 8 godzin umiera jeden z chorych oczekujących na przeszczep. Według Niemieckiej Fundacji Przeszczepiania Narządów (DSO) o kolejności przeprowadzenia operacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Narządy można pobierać od tych zmarłych, którzy jeszcze za życia się na to zgodzili. Ponadto do przeszczepów nadają się tylko te ciała, w których śmierć mózgu nastąpiła przed zatrzymaniem krążenia. Każdego roku w szpitalach niemieckich umiera 400 000 ludzi, z czego około 1% (zgodnie z danymi DSO) w wyniku śmierci mózgu.

Komentarze do: Niemcy: Nowe przepisy dotyczące przeszczepów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz