Szukaj

Niebezpieczne leki: Rienso powoduje zgony i hipernadwrażliwość?

Podziel się
Komentarze0

Firma Amag Pharmaceuticals poinformowała, iż jej handlowy partner w Szwajcarii, laboratorium Takeda Pharmaceutical, wycofuje z rynku partię leku przeciwko anemii, produkowanego przez Amag. Rienso, bo o ten lek chodzi, miał spowodować śmierć pacjenta, a także wiele przypadków hipernadwrażliwości.Wycofywana partia trafiła tylko do Szwajcarii, i tam też była sprzedawana. Aktualnie Amag i Takeda prowadzą śledztwo nad tą partią oraz zbierają dane na temat skutków ubocznych.

Amag sprzedaje lek w USA, natomiast Takeda (z siedzibą w Japonii) ma prawa do dystrybuowania leku w Kanadzie, Unii Europejskiej i Szwajcarii. W USA i w Kanadzie Rienso jest sprzedawany pod nazwą Feraheme.


Nowe partie Rienso zostaną wprowadzone na rynek, jeżeli taka będzie decyzja szwajcarskich instytucji regulujących.

Lek jest zatwierdzony w leczeniu niedoborów żelaza związanych z anemią w chronicznej chorobie nerek. Pozwolenie na wejście na rynek farmaceutyk zdobył w 2012.

Firma Amgen planuje także zdobyć zatwierdzenie dla stosowania Rienso także u innych pacjentów z anemią, niezależnie od przyczyny choroby. W badaniu w II fazie, prowadzonym właśnie w tym celu, firma odnotowała trzy zgony, z których 2 dotyczyły grupy zażywającej Feraheme, ale żaden nie był związany z lekiem.

Komentarze do: Niebezpieczne leki: Rienso powoduje zgony i hipernadwrażliwość?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz