Szukaj

Nie tylko ilość kalorii wpływa na cukrzycę

Podziel się
Komentarze0

Zmniejszenie masy ciała nie jest wystarczającym zachowaniem, które może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Nowy raport przeprowadzony na początku września 2014 roku, który opublikowany został w FASEB Jornual sugeruje, że nadwaga nie jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój cukrzycy typu 2.

W tym badaniu porównano również genetycznie identyczne bliźniaki. Jedno było cięższe i miało większą wagę a drugie szczuplejsze. Okazało się, że po zjedzeniu posiłku typu fast-food, metabolizm związany z cukrzycą typu 2 był na takim samym poziomie u obu bliźniaków. Te odkrycia sugerują, że początek cukrzycy jest głównie spowodowany przez czynniki genetyczne i/lub skład jelitowej flory bakteryjnej.

Badane bliźniaki były osobami młodymi i zdrowymi, które pochodziły z Finlandii. Bliźniaki zjadły posiłek typu fast food, a następnie pobrano od nich wiele próbek krwi w ciągu kilku godzin. Mierzono szeroką płytę małych cząsteczek we krwi, tzw. metabolitów, które włączają kwasy tłuszczowe, kwasy żółciowe i aminokwasy. Oceniano również różnorodność flory bakteryjnej kału na początku badania.

Wyniki wykazały, że pary bliźniacze mają wysokie podobieństwo odpowiedzi organizmów i czynników metabolicznych na dany posiłek. Wszystko to działo się niezależnie od masy ciała, która różniła bliźniaki. Aminokwasy rozgałęzione, czyli znane czynniki ryzyka cukrzycy, zwiększyły się co do ilości u bardziej otyłych bliźniaków, jednak ich poziom wkrótce potem unormował się do prawidłowego poziomu. Badanie wykazało również, że konkretne grupy bakterii pochodzące z posiłków, wiążą się z poszczególnymi zmianami metabolizmu w organizmie. Jest to pierwsze kompleksowe badanie tego typu.

- Gdy ktoś cierpi na nadwagę i występuje u niego ryzyko cukrzycy inni ludzie doradzają mu, żeby schudnął – powiedział Gerald Weismann, redaktor naczelny FASEB Journal – te zalecenia są prawdziwe jednak do pewnego stopnia. Raport pokazuje, że kalorie nie są głównym czynnikiem cukrzycy, jak uważają niektórzy. Istotne jest bardziej to, co aktualnie jemy i pijemy, a nie tylko ilość kalorii.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Nie tylko ilość kalorii wpływa na cukrzycę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz