Szukaj

Naukowcy z Danii rozwiązali krwawą zagadkę

Podziel się
Komentarze0

Badacze z centrum badawczego Membranes na duńskim Uniwersytecie w Aarhus, rozwikłali starą zagadkę, co od lat 60 przez wielu uznawane było za niemożliwe. Wyzwanie polegało na rozwiązaniu struktury kompleksu białek ochronnych, powstających w wyniku uwolnienia hemoglobiny przez krwinki czerwone, przez co staje się ona toksyczna. Toksyczne uwolnienie hemoglobiny występuje w przypadku wielu chorób zagrażających stabilności czerwonych krwinek, np. malarii.



Z technicznego punktu widzenia, najważniejszym odkryciem opublikowanego na łamach Nature artykułu, jest wysokiej rozdzielczości trójwymiarowe odwzorowanie tzw. „kompleksu haptoglobina-hemoglobina".

Po wielu zakończonych niepowodzeniem eksperymentach, przełom nastąpił w momencie, kiedy zrezygnowaliśmy z materiału ludzkiego i udaliśmy się do lokalnej rzeźni po krew wieprzową. Niezbyt nowoczesne podejście, ale przejście od studiowania krwi ludzkiej do krwi gatunku o zbliżonej homologii, dało cudowne efekty. Po tym, jak przez dwa lata brnęliśmy w ślepe zaułki i próbowaliśmy najbardziej skomplikowanych technologii, żeby uzyskać odpowiedni materiał, niespodziewanie wszystko zaczęło działać, powiedział Soren Kragh Moestrup, szef grupy badawczej z Wydziału Biomedycznego.

Zobacz również:



Odkrycie to dostarcza nowych, istotnych informacji na temat hemoglobiny, która wypełnia większość wnętrza czerwonych krwinek.

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwi, potrzebnym do transportu tlenu, ale staje się toksyczna wraz z możliwymi uszkodzeniami tkanek, szczególnie nerek, bowiem wówczas zostaje uwolniona z czerwonych krwinek. Nadmierne jej wydzielanie może wystąpić w przypadku wielu chorób, takich jak malaria czy inne infekcje.

Jednak organizm posiada zaawansowany system obrony. Pierwszą jego linię tworzy haptoglobina – białko zawarte we krwi, które wychwytuje hemoglobinę i dostarcza ją do receptora, który z kolei pochłania kompleks haptoglobina-hemoglobina. Ta funkcja receptora nosi nazwę CD163 i została odkryta przez tę samą grupę.

Dzięki wygenerowaniu szczegółowej mapy 3D każdego atomu, zaprezentowaliśmy, jak powstaje ten wyjątkowy kompleks białek. To pokazuje po raz pierwszy, jak tworzy się ów kompleks i wyjaśnia ścisły związek białka, stwierdził dr Christian Brix Folsted Andersen, który razem z magistrantem, Mortenem Torvund-Jensenem, był siłą napędową projektu.

Wyniki doprowadziły również do niespodziewanego odkrycia nowego typu struktury białek oraz do nowego zgłoszenia patentowego, dotyczącego wykorzystania odkrycia do wytwarzania nowego typu syntetycznego białka, przydatnego w leczeniu i diagnostyce.

Komentarze do: Naukowcy z Danii rozwiązali krwawą zagadkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz