Szukaj

Naukowcy w poszukiwaniu sekretu długiego życia w DNA seniorów

Podziel się
Komentarze0

George Eberhardt slończył 107 lat w ostatnim miesiącu, a naukowcy bardzo chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób on i inni starzy ludzie doszli aż tak daleko. Dlatego też George Eberhardt zgodził się podarować swoje DNA dla dobra nauki.On, a także 100 innych stulatków bierze udział w projekcie, który będzie badał niektórych najstarszych obywateli, przy pomocy jednego z najnowocześniejszych narzędzi: sekwencjonowanie całego genomu, czyli rozszyfrowanie całego DNA danej osoby.

Naukowcy uważają, że DNA od bardzo starych zdrowych ludzi może oferować odpowiedź na pytanie: jak to jest możliwe, że żyją oni tak długo. A któregoś dnia może to poprowadzić medycynę do znalezienia rozwiązań, które pomogą nam żyć dłużej  i nie chorować.

Bardzo ciężko jest dożyć do 105 lat, na przykład, bez żadnych genetycznych „dopalaczy”, jak mówi doktor Thomas Perls, ekspert od geriatrii na Uniwersytecie w Bostonie (Boston University).

Doktor Thomas Perls pomaga znaleźć stulatków dla konkursu X Prize, prowadzonego przez Achon Genomics. X Prize Foundation, najlepiej znana z konkursu na załogowy statek kosmiczny, oferuje teraz 10 milionów dolarów badaczom, którzy rozszyfrują kompletny kod DNA 100 starszych ludzi (powyżej 100 lat).

W konkursie będzie oceniana dokładność, kompletność, prędkość oraz koszt sekwencjonowania. Pionier w badaniu genomu, J. Craig Venter mówi, że projekt dotyczący stulatków jest po prostu pierwszym krokiem w badaniach nad genetyczną tajemnicą zdrowego i długiego życia.


Potrzebujemy 10 000 genomów, nie 100, aby zacząć rozumieć związek między genetyką, chorobą i dobrym samopoczuciem, wyjaśnia J. Craig Venter, który jest jednym z kierujących konkursem X Prize.


Stusiedmioletni George Eberhardtz Chester w stanie Nowy Jork, grał i uczył tenisa aż do 94 roku życia. Mówi on, iż uczestniczy w projekcie X Prize, ponieważ interesuje go wiedza i technologia. Nie jest pewne, że jego geny dużo ujawnią. Nikt w jego dużej rodzinie jeszcze nie dożył 100 lat, a jedynie parę osób dobiło do dziewięćdziesiątki.

Dlaczego więc żyje tak długo? Być może zawdzięcza to 70-letniemu małżeństwu z Marie. Ona z kolei przywołuje jego intensywne zainteresowanie tak wieloma rzeczami, przez całe jego życie, poczynając od budowania radia jako dziecko, kończąc na jego wieloletniej karierze w badaniach na elektroniką.

Ale naukowcy wierzą, że jest w tym coś więcej i chcą posłużyć się sekwencjonowaniem genomu, aby się dowiedzieć o co tutaj chodzi. Doktor Richard Cawthon z uniwersytetu stanu Utah (University of Utah), który poszukuje genów długowieczności innymi środkami, mówi, iż może okazać się, że genetyczne cechy chronią przeciwko wielu chorobom albo spowalniają proces starzenia, generalnie.

Ochronne zalety DNA stulatków mogą nawet pokonać „mniej niż idealny” styl życia, mówi doktor Nir Barzilai z Kolegium Medycyny Alberta Einsteina (Alberta Einsteina College of Medicine) w Nowym Jorku.

Jego własne badania bowiem, które przeprowadził na stulatkach, pokazały, że jako grupa, nie zachowują się oni zbyt poprawnie, delikatnie mówiąc. Wielu spośród stulatków, których przebadał, było otyłych albo miało nadwagę. Wielu z nich paliło papierosy, niewiele ćwiczyło i na pewno byli wszystkim, tylko nie wegetarianami.

Najstarsza przebadana przez niego stulatka, która zmarła w tym miesiącu w wieku 110 lat, przez 95 lat swojego życia paliła papierosy. Miała ona geny, które ją chroniły przed wpływem środowiska, mówi doktor Nir Barzilai. Jedna z jej sióstr zmarła w wieku 102 lat, a jeden z jej braci ma aktualnie 105 lat i w dalszym ciągu świetnie się bawi.

Komentarze do: Naukowcy w poszukiwaniu sekretu długiego życia w DNA seniorów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz