Szukaj

Narodowy Dzień Dawstwa Organów we Francji

Podziel się
Komentarze0

Dzień 22 czerwca jest we Francji Narodowym Dniem Dawstwa Organów oraz Przeszczepów, obchodzonym od 2000 roku. Jest to również narodowy dzień refleksji oraz uznania dla dawców. Kampania w tym roku ma na celu uwrażliwienie opinii publicznej na korzyści płynące z daru przeszczepu.Organizatorzy postanowili również przypomnieć ostatnie przeszczepy, które na stałe zapisały się w historii.

Przekaz tegorocznej kampanii jest prosty i otwarty, ponieważ ma trafić do jak największej liczby ludzi - wybór należy do was.

Jeżeli chcesz zostać dawcą organów po śmierci, musisz powiedzieć to bardzo wyraźnie. Przedyskutować z bliskimi, rodzicami bądź ze współmałżonkiem. Musisz następnie wypełnić zgłoszenie-kartę dawcy. Najważniejsze jest, żebyś głośno wyraził swoje postanowienie, mówią organizatorzy akcji.

Od 1991 roku we Francji, ponad 77000 osób skorzystało z przeszczepu. Postępy w medycynie pozwalają na przeprowadzanie coraz większej liczby transplantacji każdego roku. W rzeczywistości, liczba ta wzrosła o 40% w ciągu dwudziestu ostatnich lat.


Co więcej, poziom przeżycia po takiej operacji również się poprawił.

Według ostatnich statystyk w 2011 roku, 40 000 osób we Francji miało „funkcjonalny organ przeszczepiony".

Przeszczepy w XXI wieku: liczne premiery światowe

Jeśli nawet pierwsze przeszczepy tkanek zostały przeprowadzone już w... XIX wieku, to jednakże świat transplantacji największych postępów dokonał w XX wieku (a przynajmniej, do tej pory).

To właśnie w dwudziestym stuleciu przeprowadzono bowiem pierwsze przeszczepy organów: nerek, serca, płuc... Było to możliwe dzięki zrozumieniu zasad transplantacji oraz ulepszaniu technik, z dziesięciolecia na dziesięciolecie.

Spektakularnych postępów z kolei dokonano już w początkach XXI wieku, który teraz obiecuje naprawdę niesamowitą przyszłość medycyny transplantacyjnej.


Ostatnio przeprowadzone przeszczepy:


- grudzień 2005: pierwszy światowy przeszczep części twarzy;

- sierpień 2008: pierwszy przeszczep całych ramion;

- kwiecień 2009: pierwszy francuski przeszczep sztucznej rogówki oka:

- lipiec 2010: pierwszy całkowity przeszczep twarzy, przeprowadzony we Francji;

- styczeń 2011: drugi światowy przeszczep krtani i odzyskanie funkcji mówienia;

- marzec 2011: pierwszy udany przeszczep sztucznych oskrzeli;

- kwiecień 2011: dwójka dorosłych otrzymuje przeszczep tej samej wątroby;

- luty 2012: jednoczesny przeszczep 6 organów u małej dziewczynki.

Komentarze do: Narodowy Dzień Dawstwa Organów we Francji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz