Szukaj

Na tropie Yeti: DNA przemówi?

Podziel się
Komentarze0

Brytyjski genetyk oraz szwajcarski zoolog właśnie rozpoczęli oryginalny projekt: badacze planują skorzystać z postępów technik analizy medyczno – prawnej DNA, aby przyjrzeć się jak największym ilościom biologicznych próbek przypisywanych Yeti oraz jego licznym "kuzynom". Próbki te pochodzą ze szwajcarskiego muzeum zoologicznego, ale można je również zdobyć w innych instytucjach, a nawet od osób prywatnych.Yeti żyjący w Himalajach, Sasquatch z Ameryki Północnej, Almasty z Azji centralnej, a nawet Orang-pendek jakoby widziany na Sumatrze... Jest ich naprawdę wiele, jednakże do tej pory nikt nie potrafi poświadczyć, że faktycznie istnieją.

O tych tajemniczych kreaturach, których istnienia i natury nauka nie potrafi wyjaśnić ani ustalić, słyszymy od czasu do czasu, od co najmniej kilku dziesięcioleci. Docierają do nas wieści od „naocznych” świadków, a czasami nawet informacje o odnalezionych rzekomych tropach materialnych.

Pośród tych tropów mamy na przykład: próbki kości, tkanek, a przede wszystkim sierści. To wszystko zostało przebadane już praktycznie pod każdym kątem, a jednak do tej pory naukowcy nie byli w stanie osiągnąć jakichkolwiek rozstrzygających rezultatów.

Zobacz również:Uczeni postanowili zatem sprawdzić istniejące próbki pod względem genetycznym, gdyż biorąc pod uwagę możliwości nowoczesnych technik naukowych, być może uda dowiedzieć się czegoś naprawdę istotnego.

Dlatego też, Bryan Sykes (badacz w Wolfson College w Oksfordzie) oraz Michel Sartori (dyrektor Muzeum Zoologicznego w Lozannie, w Szwajcarii), postanowii przeanalizować DNA licznych próbek biologicznych, które rzekomo pochodzą od tych tajemnicznych stworzeń.

- Być może uda się wyciągnąć z pobranego materiału w końcu coś konkretnego - wyjaśnia Bryan Sykes.

Te przedmioty badań w większości znalezione i zgromadzone przez zoologa i kryptozoologa, zmarłego już Bernarda Huevelmans, znajdują się w Muzeum Zoologicznym w Lozannie. Naukowcy proszą również inne organizacje naukowe oraz prywatnych kolekcjonerów o przesyłanie im próbek – pod pewnymi warunkami – znajdujących się w ich własnych zbiorach.

Michel Sartori zapewnia - wszystkie te próbki zostaną starannie przeanalizowane, jedna po drugiej. Do wstępnych wniosków powinniśmy dojść już pod koniec tego roku. Nasze prace planujemy przedstawić również w czasopismach naukowych.

Komentarze do: Na tropie Yeti: DNA przemówi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz