Szukaj

Mobilny gabinet "Zdrowych Zatok" odwiedzi 5 miejscowości

Podziel się
Komentarze0

Mieszkańcy Warszawy, Katowic, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Kielc będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych. Miasta zostały wyłonione dzięki głosom oddanym przez internautów z całej Polski w plebiscycie zorganizowanym na stronie www.zdrowezatoki.pl/xiedycja.Trasa mobilnego gabinetu

Organizatorzy kampanii „Zdrowe Zatoki” już po raz drugi zadecydowali o tym, aby to Polacy wytyczyli trasę gabinetu termowizyjnego. Od 18 września do 6 października br. do godziny 24:00 na stronie http://www.zdrowezatoki.pl/xiedycja/ trwało głosowanie, w ramach którego internauci z całego kraju mogli zagłosować na swoje miasta i w ten sposób zwiększyć szanse na to, aby specjalistyczny gabinet „Zdrowych Zatok” zawitał właśnie do nich. W internetowym plebiscycie, w dwóch kategoriach: powyżej 400 tysięcy oraz poniżej 400 tysięcy mieszkańców, rywalizowało 20 miejscowości. Podczas 14-dniowego głosowania blisko 19 tysięcy osób oddało głos na swoje miasta. W kategorii powyżej 400 tysięcy mieszkańców zwyciężyły: Warszawa, Katowice i Kraków, a w kategorii poniżej 400 tysięcy mieszkańców – Gorzów Wielkopolski i Kielce.

Ponad 4 miliony Polaków każdego roku doświadcza problemów z zatokami przynosowymi. Do tej pory dzięki akcji „Zdrowe Zatoki” już ponad 80 000 Polaków miało szansę skorzystać z bezpłatnych badań laryngologicznych, nadal jednak dostrzegamy potrzebę prowadzenia ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Zatoki”. Dlatego w tym roku mobilny gabinet „Zdrowych Zatok” odwiedzi kolejnych 5 miast – ponownie będziemy przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych. – mówi Agnieszka Michalska, Kierownik ds. Public Relations w USP Zdrowie.


Podczas tegorocznej edycji organizatorzy akcji kładą nacisk na edukację na temat czynników wpływających na uszkodzenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczeń powietrza. Przekazywane będą także informacje na temat profilaktyki zapalenia zatok przynosowych.


Bezpłatne badania

Wszyscy zainteresowani mieszkańcy Warszawy, Katowic, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Kielc będą mogli wykonać bezpłatne badania przesiewowe w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych, skorzystać z konsultacji z lekarzem laryngologiem oraz otrzymać bezpłatne materiały edukacyjne w specjalnie do tego celu przygotowanym specjalistycznym gabinecie „Zdrowych Zatok”. Osoby, u których badanie wykaże niepokojące zmiany, będą kierowane na dalsze konsultacje laryngologiczne.

Bezpłatne badania w ramach kampanii realizowane są z zastosowaniem innowacyjnej metody termowizyjnej. Badanie to jest bezbolesne oraz nieinwazyjne (przebiega bezdotykowo) i polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo, dzięki czemu może być wykorzystywana w przesiewowej diagnostyce zapaleń zatok przynosowych. Dodatkowym elementem diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu. Badanie polega na identyfikacji różnych substancji zapachowych i może być wykorzystywane w diagnostyce i ocenie terapii ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.


****
Kampania „Zdrowe Zatoki”, pod patronatem marki Ibuprom Zatoki, jest realizowana od 2003 roku. Celem akcji jest podniesienie świadomości Polaków nt. specyfiki zapalenia zatok przynosowych i metod jego rozpoznawania, zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań profilaktycznych oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Ta wiedza pozwala uniknąć groźnych powikłań. Jest to jedyna kampania, która tak wnikliwie porusza zagadnienia związane z problemami bólów i zapalenia zatok.

Nad merytorycznym przebiegiem kampanii czuwa Rada Programowa, którą tworzą prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologicznej WIM CSK MON w Warszawie, dr n. med. Piotr Rapiejko specjalista otolaryngolog. Konsultacje w zakresie badań termowizyjnych prowadziła prof. dr. hab. med. Anna Jung, prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej
w Medycynie.

Komentarze do: Mobilny gabinet "Zdrowych Zatok" odwiedzi 5 miejscowości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz