Szukaj

Mleko może zwiększyć ryzyko złamań i wskaźnik umieralności

Podziel się
Komentarze0

Do tej pory zwykło się polecać dietę bogatą w nabiał w celu zmniejszeniu ryzyka złamań związanych z osteoporozą. Jednak według niedawno opublikowanego badania w czasopiśmie BMJ , częste spożywanie mleka wiąże się z większym ryzykiem złamań i większym wskaźnikiem umieralności u obu płci.

Pozytywny wpływ mleka na zdrowie

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zaleca spożywanie 3 kubków mleka dziennie dla zachowania dobrego zdrowia i zwiększenia masy kostnej. Zalet jego picia podaje się wiele, m.in.:

  • Zawiera 18 z 22 niezbędnych składników odżywczych;
  • Zawarty w nim duet wapnia i witaminy D jest niezbędny dla zachowania zdrowych kości;
  • Utrzymuje zdrowe ciśnienie krwi;
  • Zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i cukrzycy typu 2;
  • Chroni przed rakiem jelita grubego;
  • Dostarcza naturalnych protein dla masy mięśniowej itd.

Zdrowe – czy aby na pewno?

W świetle niespójnych danych odnośnie związku między spożywaniem mleka a zdrowiem kości, szwedzcy naukowcy pod kierownictwem prof Karla Michaëlssona poddali pod wątpliwość jego dobroczynny wpływ, stawiając hipotezę, iż mleko może zwiększać stres oksydacyjny, prowadząc do zwiększenia ryzyka złamań kości, a nawet śmierci. Punktem wyjścia tej hipotezy była wiedza, iż mleko jest głównym dostawcą galaktozy-D, co do której zaobserwowano, że u wielu gatunków zwierząt stałe jej przyjmowanie ma negatywny wpływ na zdrowie, przyczynia się do starzenia i skraca życie.

W celu zbadania hipotezy przeanalizowano pod kątem związku między mlekiem a umieralnością i złamaniami dane ponad 61 tys. kobiet oraz ponad 45 tys. mężczyzn. Za pomocą kwestionariusza raportowali oni codzienne spożycie pokarmu i napojów. Pod uwagę wzięto również informacje na temat ich stylu życia, wagi, wzrostu, poziomu edukacji i stanu cywilnego, oraz rejestry narodowe wskaźników umieralności i złamań.

Mleko zwiększa ryzyko śmierci

Wśród kobiet nie stwierdzono związku między zwiększonym spożyciem mleka a złamaniami. Jednak pijące więcej niż 3 szklanki mleka dziennie miały większe ryzyko śmierci niż te, które ograniczały się do mniej niż jednej. U mężczyzn tendencja ta była podobna, jednak mniej widoczna. Potwierdzono, że mleko powiązane jest ze stresem oksydacyjnym i zapaleniami – nie dotyczy to jednak produktów ze sfermentowanego mleka, jogurtów i serów, których spożywanie wiąże się ze zmniejszeniem wskaźników złamań i umieralności, szczególnie u kobiet.

Wyniki te sugerują więc, że przyjmowanie dużych ilości mleka może nie tylko nie zapobiegać złamaniom, lecz także zwiększyć ryzyko śmierci. Naukowcy są jednak ostrożni i uważają, że zanim zmieni się zalecenia dietetyczne należy przeprowadzić więcej badań pod tym kątem, możliwie jak najszybciej.

Opracowała:  Julia Liszka

Komentarze do: Mleko może zwiększyć ryzyko złamań i wskaźnik umieralności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz