Szukaj

Medycyna: innowacje, które zaznaczyły się w roku 2010

Podziel się
Komentarze0

Oto powracamy, w grudniu, pod sam koniec roku, do kilku innowacji w medycynie, które sprawiły, że rok 2010 był z całą pewnością wyjątkowy. Rok 2010 był rokiem bardzo ważnym w dziedzinie postępu technologicznego oraz medycznego. Na polu przeszczepów, w  szczególności, postępy są naprawdę imponujące.

Dlatego też wystarczy tutaj przypomnieć tylko ekipę chirurgów francuskich, którzy doknali pierwszego całkowitego przeszczepu twarzy, udanego zresztą. Francuscy lekarze tym samym wyprzedzili swoich hiszpańskich kolegów, którzy dokonali pierwszej próby transplantacji całej twarzy, jednakże nieco mniej... rozstrzygającej.

A także, podkreślmy tutaj, stoimy w obliczu imponującego rozwoju technik wytwarzania organów biosztucznych, a to wszystko dzięki badaniom wykonywanym głównie na biosztucznych wątrobach. Inny zadziwiający postęp? Rekonstrukcja, w ostatnim czasie, tchawicy u pacjentów, dokonana na podstawie tkanki własnej, pobranej od pacjenta.


Genetyka zresztą także nie pozostaje w tyle. Podczas doświadczeń przeprowadzonych na myszach, naukowcom udało się opracować proteinę, pozwalającą poprawić stan komórek siatkówki oka u tych gryzoni, w przypadkach retionopatii barwnikowej, która jest chorobą nieuleczalną, polegającą na stopniowej utracie wzroku. Zresztą, pewien naukowiec amerykański opracował technikę sekwencjonowania swojego własnego DNA, która ma pozwolić mu zacząć leczenie prewencyjne w przypadku chorób bądź zaburzeń, na które może ewentualnie zachorować w przyszłości, w zależności od podobnych zdarzeń w jego rodzinie, które zostały zapisane w jego kodzie genetycznym.Naukowcom udało się także oczyścić pobieranie szpiku kostnego u pewnego pacjenta kanadyjskiego, który był dotknięty zaburzeniami naczyniowymi. W dodatku, naukowcom udało się wyciągnąć komórki macierzyste z tego szpiku, a następnie wprowadzić je do serca tego pacjenta. Doświadczenie to pozwoliło poprawić funkcjonowanie serca tego mężczyzny o 50%.


Koniec tego roku to więc najwyższy i najlepszy czas, aby zrobić bilans innowacji, które zaznaczyły się w ciągu mijających 12 miesięcy, bilans w dziedzinie postępów technicznych na płaszczyźnie wyjątkowej, bo na płaszczyźnie medycznej. 2010 rok naprawdę bowiem obfitował w doświadczenia i odkrycia, które mają na celu poprawienie życia wielu pacjentów w przyszłości.


Możemy więc, dzięki temu bilansowi, przede wszystkim odkryć ponownie:

  • nowe serce stworzone dzięki komórkom macierzystym;
  • nowe technologie, które pozwalają wyleczyć złośliwego guza u kota;
  • sekwencjonowanie DNA dla potrzeb medycyny prewencyjnej;
  • myszy, które odzyskały wzrok dzięki nowej proteinie;
  • całkowity przeszczep twarzy, dokonany z powodzeniem we Francji;
  • ablacja nerki przez pochwę;
  • przeszczepy wątroby biosztucznej;
  • tworzenie krwi ze skóry;
  • pierwsze przeszczepy tchawicy;
  • naprawa serca dzięki terapii komórkowej.

Komentarze do: Medycyna: innowacje, które zaznaczyły się w roku 2010

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz