Szukaj

Marzycielstwo oznacza lepszą pamięć roboczą?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli łapiesz się na tym, że twój umysł swobodnie wędruje, kiedy ty oddajesz się codziennym zajęciom – na przykład, zastanawiasz się nad tym, co zrobić na obiad w momencie, kiedy czytasz ten artykuł – może to sporo mówić o twojej pamięci, stwierdza nowe badanie.Prace te zostały opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Psychological Science.

Naukowcy w nich wykazują, że ludzie, których mózg błądzi w czasie wykonywania prostych zadań, mogą mieć w rzeczywistości lepszą pamięć roboczą. A pamięć robocza pozwala nam na myślenie o wielu rzeczach jednocześnie. Pamięć roboczą łączy się również z inteligencją.

Może się tak dziać, ponieważ ludzie, którzy mają dodatkowe źródła pamięci roboczej, wykorzystują je o myśleniu o rzeczach innych niż te, które właśnie robią, jak wyjaśnia jeden z badaczy, Jonathan Smallwood z instytutu Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Science.

W tym badaniu, naukowcy poprosili uczestników, aby zrobili jedno z dwóch zadań: naciśnięcie guzika, kiedy widzieli jak jakaś litera przechodzi przez ekran komputera; albo tupanie sychroniczne z własnym oddechem.

Badacze od czasu do czasu sprawdzali czy uczestnicy wypełniali te zadania, aby dowiedzieć się, czy ich umysły błądziły gdzieś indziej. Następnie, naukowcy przetestowali pamięć roboczą uczestników badania, prosząc ich o wypełnianie różnych zadań w momencie kiedy musieli sobie przypominać litery alfabetu albo rozwiązywać proste zadania matematyczne.


Badacze stwierdzili, że ludzie, których umysł oddawał się marzeniom w czasie pierwszego zadania, byli również tymi, którzy mieli lepszą pamięć roboczą.

Nasze rezultaty sugerują, że ten rodzaj planów, które ludzie robią dość często w życiu – kiedy jadą autobusem do pracy, na przykład, albo kiedy odkurzają – prawdopodobnie są zasilne przez pamięć roboczą, wyjaśnia Jonathan Smallwood. Ich mózgi próbują znaleźć zasoby dla najbardziej palących problemów.

Aczkolwiek, badania te nie stwierdzają, że nasz mózg nie może całkowicie zboczyć z drogi – chyba każdy z nas zna te momenty, kiedy po dziesięć razy czytamy jedną stronę, aby pod koniec zorientować się, że w dalszym ciągu nie wiemy o czym czytamy. Badacze wyjaśniają, że dzieje się tak, ponieważ musimy być skoncentrowani na posługiwaniu się pamięcią roboczą, aby pamiętać początkowe zadanie.

Poprzednie badanie, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu New York University wykazało, że marzenia w ciągu dnia, a przynajmniej robienie sobie przerwy, aby mózg mógł odetchnąć, działa dobrze na naszą pamięć.

Dane sugerują, że jeżeli nie pozwalasz swojemu mózgowi na przerwę, drogo go to kosztuje, wyjaśnia profesor Lila Davachi, jedna z autorek tego badania z centrum nauk neurologicznych  Department of Psychology and Center for Neuroscience przy uniwersytecie New York University. Jeżeli nie robimy sobie przerwy, możliwe jest, że nie pozwalamy mózgowi na konsolidowanie wspomnień oraz doświadczeń.

Komentarze do: Marzycielstwo oznacza lepszą pamięć roboczą?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz