Szukaj

Malaria: szczepionka chroni zaledwie przez 4 lata

Podziel się
Komentarze0

Eksperymentalna szczepionka przeciwmalaryczna laboratorium GlaxoSmithKline, najbardziej zaawansowana ze wszystkich istniejących przeciwko tej chorobie, całkowicie traci całą swoją skuteczność po upływie zaledwie 4 lat po szczepieniu. Badanie na ten temat ukazało się w New England Journal of Medicine.Szczepionka nosi nazwę RTS,S i oferuje ochronę rzędu 43,6% w pierwszym roku po podaniu. Niestety, jej skuteczność spada stopniowo do zera po 4 latach, jak pokazują badania kliniczne w fazie II.

Wyniki te uzyskano na podstawie próbek pobranych od 447 dzieci z Kenii, z których 320 było obserwowanych aż do końca testów.

Dr Philip Bejon z University of Oxford mówi: - Mimo utraty skuteczności z czasem, szczepionka ta jest obiecująca, ponieważ w ciągu tych 4 lat uniknęliśmy 65 przypadków malarii na 100 zaszczepionych dzieci. Chcemy teraz przekonać się, czy dawka przypominająca utrzyma odporność na dłużej.

Zobacz również:Ally Olotu z University of Oxford dodaje: - Rezultaty tego badania są ważne, ponieważ pozwolą nam określić, które grupy populacji mają największe szanse na uzyskanie ochrony dzięki tej szczepionce.

Właśnie trwają próby kliniczne w fazie III, których rezultaty dostarczą dodatkowych informacji na temat skuteczności szczepionki w różnych grupach populacji oraz na temat użyteczności dawki przypominającej.

Szczepionka RTS,S została opracowana w 1987 roku przez brytyjskiego giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline i jako pierwsza wykazała się skutecznością u dzieci. Jednakże okazała się o wiele mniej efektywna u noworodków w tych strefach, gdzie malaria jest chorobą endemiczną.

Komentarze do: Malaria: szczepionka chroni zaledwie przez 4 lata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz