Szukaj

Leki podobne do marihuany jako uśmierzenie bólu w zwyrodnieniu stawów?

Podziel się
Komentarze0

Związki chemiczne syntetyzowane w laboratorium, podobne do tych znalezionych w marihuanie, mogą być opracowane jako potencjalne leki zmniejszające ból zapalenia kości i stawów. Związki te mogą również ograniczyć zapalenie, według nowego badania przeprowadzonego na Arthritis Research UK Pain Centre na University of Nottingham.

Konopie indyjskie zawierają szereg naturalnych substancji chemicznych zwanych kanabinoidami (cannabinoids), a mózg ma zdolność do reagowania na takie związki. Konopia i syntetycznie kannabinoidowe związki łagodzą ból w modelach zwierzęcych zapalenia stawów, ale ich zastosowanie jest ograniczone ze względu na niepożądane psychiczne efekty uboczne.

Zespół naukowców kierowany przez profesor Victoria Chapman w Arthritis Research UK Pain Centre przy Uniwersytecie w Nottingham wykazał, że selektywnie kierowania jedną z cząsteczek związanych z wykrywaniem ścieżek bólu, zwany receptor 2 kanabinoidowy (CB2) może zmniejszyć ból w zwierzęcych modelach zapalenia kości i stawów. Działa to w części przez ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Związek zastosowany w tym badaniu, zwany JWH133 jest syntetyczną cząsteczką kanabinoidu wytwarzaną w laboratorium, nie jest otrzymany z konopii indyjskiej.

Podczas badania ludzkiej tkanki rdzenia kręgowego, wykazano po raz pierwszy obecność receptora i co interesujące, ilość receptorów była podobna do nasilenia stopnia choroby zwyrodnieniowej stawów. Świadczy to o tym, że ten lek może mieć znaczenie kliniczne w bólu zapalenia stawów. Kannabinoidy są znane z działania przeciwzapalnego, a zespół wykazał, że JWH133 redukuje poziom zapalenia kości i stawów. Zatem kannabinoidowy CB2 ukierunkowany lek może mieć podwójnie korzystny wpływ na osoby z zapaleniem kości i stawów, zapewniając ulgę w bólu, jak również zmniejszenie stanu zapalnego. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE.

Victoria Chapman, profesor neurofarmakologii, powiedziała: - To znaczące odkrycie, bóle kręgosłupa i mózgu są znane, aby znacząco przyczynić się do bólu związanego z zapaleniem kości i stawów. Te nowe dane potwierdzają dalszą ewaluacje selektywnej interwencji opartej na kannabinoidowych lekach w leczeniu bólu zapalenia stawów.

Profesor Alan Silman, dyrektor medyczny Arthritis Research UK, dodał:- Miliony ludzi żyją z ciężkim i osłabiającym bólem spowodowanym chorobą zwyrodnieniową stawów, i pilnie potrzebny jest lepszy środek medyczny, potrzebna ulga w bólu. Badania nie obsługują rekreacyjnego używania konopi. Istnieje potencjał do opracowania syntetycznego leku, który naśladuje zachowania receptorów kannabinoidów bez powodowania poważnych skutków ubocznych.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka aż osiem milionów ludzi w Wielkiej Brytanii. Występuje potocznie mówiąc, gdy chrząstki na końcach kości zużywają się, powodując ból i sztywność stawów. Jest to główna przyczyna bólu i niepełnosprawności. Dotychczasowe leczenie ogranicza się do łagodzenia bólu, wysiłku fizycznego, fizjoterapii. Obecnie nie ma leków, które spowalniają jej postęp, więc bardziej efektywne leki są nadal potrzebne.

Magda Strzykalska

Komentarze do: Leki podobne do marihuany jako uśmierzenie bólu w zwyrodnieniu stawów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz