Szukaj

Leki na odchudzanie szkodzą innym terapiom

Podziel się
Komentarze0

Badacze z University of Rhode Island alarmują, że popularny lek na odchudznie, orlistat, znany pod nazwami handlowymi Xenical i Alli, hamuje kluczowy enzym w organizmie. Takie działanie może prowadzić do silnego zatrucia organów, takich jak wątroba i nerki. Zahamowanie enzymu jest nieodwracalne i może być spowodowane nawet przez niską dawkę specyfiku.Badanie zostało opublikowane w Biochemical Pharmacology.

Prof. Bingfang Yan, kierujący pracami, informuje także, iż jego zespół odkrył, że lek ten niekorzystnie wpływa na działanie leków, a przede wszystkim, ogranicza skuteczność niektórych specyfików antynowotworowych.

Artykułem już zainteresowała się amerykańska agencja FDA (Food and Drug Administration).

Orlistat został zatwierdzony przez FDA w 1999 roku jako lek na receptę występujący pod nazwą Exenical. W 2007 roku zaś, jako Alli, stał się dostępny w wolnej sprzedaży. Jest to najpowszechniejszy farmaceutyk stosowany w leczeniu otyłości, od ponad dekady.

Dr Yan dodaje: odkąd specyfik stał się dostępny bez recepty, odnotowaliśmy drastyczny wzrost toksyczności pośród pacjentów zażywających ten lek. Został powiązany z ostrą niewydolnością wątroby, ostrą niewydolności trzustki oraz ostrą niewydolnością nerek.


Orlistat działa w przewodzie jelitowym zapobiegając absorbowaniu tłuszczów. Generalnie uznaje się, że orlistat pozostaje w jelitach i ciało go nie wchłania. A jednak, jak się okazało w badaniu, ciało wchłania tę molekułę, i z całą pewnością niektóre organy wewnętrzne, takie jak wątroba i nerki, są narażone na kontakt z niebezpieczną dla nich substancją.

Lek jest też silnym inhibitorem enzymu karboksylesteraza-2, która odpowiada za odtruwanie wątroby, nerek oraz układu żołądkowo-jelitowego. Kiedy aktywność tego enzymu spada, toksyczność wzrasta albo skuteczność niektórych leków zostaje zahamowana.

Enzym ten jest znany z tego, iż metabolizuje wiele leków, takich jak aspiryna oraz niektóre leki przeciwnowotworowe.

Nasze badanie pokazuje, mówi dr Yan, że molekuła ta bardzo poważnie wpływa na potencjał terapeutyczny niektórych leków antyrakowych. Okazało się, że wcześniejsza bądź równoczesna obecność orlistatu z lekiem antynowotworowym w organizmie skutkowała większym poziomem proliferacji komórek raka.

Zażywanie olistatu z aspiryną również nie jest bezpieczne. Dr Yan wyjaśnia: aspiryna jest używana do zapobiegania skrzepom krwi. Orlistat może zwiększyć jej terapeutyczne działanie, a to oznacza większą tendencję do krwotoków.

 

Komentarze do: Leki na odchudzanie szkodzą innym terapiom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz