Szukaj

Kwas omega-3 może pomóc chorym na Alzheimera!

Podziel się
Komentarze0

Bariera krew-mózg chroni mózg przed szkodliwymi czynnikami, ale jednocześnie blokuje działanie leków. Jednak jak sugerują badacze, kwas tłuszczowy omega-3 może przebić tą barierę u chorych na Alzheimera.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska w Szwecji i opublikowane na łamach Journal of Internal Medicine. Odkryli oni, że omega-3 wraz z innymi wielonienasyconymi kwasami gromadzi się w naszym organizmie już podczas ciąży. Panuje przekonanie, że substancje te reprodukują się przez całe nasze życie, jednak mało wiemy o tym w jaki sposób się to dzieję oraz czy zmiana diety może mieć wpływ na transport tych kwasów do mózgu poprzez barierę krew-mózg.

Według badaczy niektóre choroby mogą zmienić właściwości kwasów tłuszczowych. Za przykład podają oni osoby dotknięte Alzheimerem, które zazwyczaj mają niższy poziom stężenia kwasu omega-3 zwanego kwasem dokozaheksaenowym (DHA).  

-Wcześniejsze badania populacji wskazują, że kwasy omega-3 mogą chronić przed chorobą Alzheimera. Sprawia to, że badania nad tym stają się bardziej interesujące, zwłaszcza u osób, u których już rozwinęła się ta choroba. - mówi autorka badań, doktor Yvonne Freund-Levi.

Zwiększony poziom kwasów tłuszczowych we krwi oraz płynie mózgowo-rdzeniowym

W badaniach wzięły udział 33 osoby. Podczas testów 18 z nich podawano przez 6 miesięcy suplement omega-3 każdego dnia. Natomiast pozostałym 15 badanym w tym samym czasie dawano placebo. Okazało się, że pierwsza grupa ma wyższy poziom DHA i EPA (kwas eikozapentaenowy, który jest innym rodzajem omega-3) we krwi oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. W drugiej grupie nie zaobserwowano zmian. Dodatkowo zauważono, że poziom DHA odpowiadał stopniowi zmiany w chorobie Alzheimera. Zdaniem naukowców zmiana ta wskazuje na  przeniesienie kwasów tłuszczowych przez barierę krew-mózg.

Poprzednie próby leczenia chorych na Alzheimera za pomocą tradycyjnych leków nie powodowały poprawy w funkcjonowaniu pamięci. Teraz jednak, gdy zaobserwowano wzrost poziomu DHA w centralnym układzie nerwowym, naukowcy są pełni nadziei.

Jak dodaje prof. Jan Palmblad: - Przed nami jeszcze dużo pracy aby odkryć dokładne działanie kwasów tłuszczowych i tego jak mogą zatrzymać utratę pamięci.

Komentarze do: Kwas omega-3 może pomóc chorym na Alzheimera!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz