Szukaj

Komórki macierzyste wyleczą zapalenie kości i stawów?

Podziel się
Komentarze0

Tkanka chrzęstna jest elastyczna i odporna, ale kiedy się degeneruje, pojawia się znana wszystkim i nieodwracalna artroza. Tak przynajmniej do tej pory myślano. Teraz jednak pojawiła się nadzieja dzięki europejskiemu projektowi badawczemu ADIPOA, którym kieruje CHRU w Montpellier we Francji. Cele projektu jest przetestowanie terapii komórkowej w leczeniu artrozy, które dotyka ok. 70 mln Europejczyków.Zapalenie kości i stawów objawia się bólem mechanicznym w ciągu dnia, prowadzącym do problemów z wykonywaniem niektórych ruchów.

Ból ten jest konsekwencją degeneracji chrząstki w stawach. Z czasem dochodzi do jej całkowitego zniszczenia. Na tę chwilę lekarze mogą leczyć jedynie objawy choroby, a nie jej przyczyny.

Degeneracja chrząstki może być związana z wiekiem, dysfunkcjami metabolizmu, ciśnieniem wywieranym na stawy (otyłość) oraz z niektórymi chorobami stawów.

Zespół europejskich badaczy, którymi kieruje prof. Christian Jorgensen z CHRU w Montpellier, opracował innowacyjny projekt mający na celu przekonanie się o wartości komórek macierzystych adipocytarnych (komórki tkanki tłuszczowej) w leczeniu artrozy.


W projekcie chodzi o wyciąganie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjentów, a następnie, po uprzednim przetransformowaniu ich, na wstrzyknięciu ich w chore stawy, w celu pobudzenia odnowy tkanki chrzęstnej.

Pod wpływem środowiska w stawie komórki macierzyste mogą przekształcić się w chondrocyty, czyli komórki, których zadaniem jest tworzenie tkanki chrzęstnej. Nowe chondrocyty mogą więc naprawić chrząstkę uszkodzoną przez chorobę.

Jednak rola komórek macierzystych nie ogranicza się jedynie do wytworzenia chondrocytów, albowiem mają one także właściwości antyzapalne, hamujące proces patologiczny.

Program przetestował już metodę na 1 pacjencie, 18 innych czeka na swoją kolej. W ostatecznym rozrachunku z nowej techniki ma skorzystać 86 chorych.

Badanie jest finansowane przez Komisję Europejską.

Naukowcy zakładają, że skuteczna terapia na zapalenie kości i stawów powinna pojawić się ok. 2016 – 2020 roku, ale jest to bardzo optymistyczne przewidywanie.

Komentarze do: Komórki macierzyste wyleczą zapalenie kości i stawów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz