Szukaj

Komórki macierzyste: mechanizm powstawania raka

Podziel się
Komentarze0

Brytyjscy naukowcy z Queen Mary, University of London właśnie odkryli związek między dwoma genami, który pokazuje w jaki sposób komórki macierzyste mogą rozwijać się w nowotwór. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Plos One.Naukowcy przedstawiają w nim, w jaki sposób udało im się znaleźć nowy mechanizm, który może prowadzić do tego, iż komórki macierzyste zaczynają przeistaczać się w raka.

Doktor Ahmad Waseem z Queen Mary, University of London, który prowadził te badania, wyjaśnia - To całkiem nieoczekiwane odkrycie. Postanowiliśmy przestudiować rolę genu komórek macierzystych Keratin K15, o którym myśleliśmy, że jest biomarkerem normalnych komórek macierzystych. W naszych badaniach odkryliśmy, że istnieje związek między genem Keratin K15 oraz znanym genem nowotworowym FOXM1. Stwierdziliśmy, że gen FOXM1 może namierzać K15, aby zapoczątkować powstawanie raka.


Rak rozwija się, kiedy pojawia się problem z komórkami macierzystymi. Od komórek macierzystych zależy wewnętrzna naprawa całego ludzkiego organizmu. Kiedy komórki macierzyste tracą tę swoją funkcję, prowadzi to do niekontrolowanego ich wzrostu, co w ostatecznym rozrachunku kończy się rozwojem nowotworu.

Badacze z Queen Mary, University of London przyjrzeli się całemu temu procesowi, do którego posłużyli się niezwylke wrażliwymi komórkami oraz molekularnymi strategiami, aby ustalić ten związek.

Badanie zostało ufundowane przez Facial Surgery Research Foundation, Saving Faces.

Doktor Ahmad Waseem podsumowuje - Nasze prace być może pomogą zidentyfikować nowe leki przeciwnowotworowe, które będzie można zastosować na nowotworach powstałych z komórek macierzystych.

Profesor Iain Hutchisnon, założyciel Saving Faces, a także współautor tego badania, dodaje - Odkrycia te są bardzo ekscytujące i być może pozwolą opracować bardziej skuteczne leki przeciwnowotworowe, które będą namierzały guzy powstające z komórek macierzystych, a także będą zapobiegały nawrotom nowotworów.

Komentarze do: Komórki macierzyste: mechanizm powstawania raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz