Szukaj

Komary dzierżą dumny tytuł najniebezpieczniejszych zwierząt świata

Podziel się
Komentarze0

Trzyma je w cieple, karmi ludzką krwią, czasami dodając przekąskę z wody z cukrem i żyje ze świadomością ich zabójczej mocy. Naukowiec Stefan Kappe, z bazą w Seattle, mówi, iż komar jest najniebezpieczniejszym zwierzęciem na świecie.I to właśnie być może dlatego, kiedy jego koledzy z laboratorium odcinają łebki komarów przy pomocy skalpela o grubości igły, kiedy ściskają je pęsetami, aby wyodrębnić z nich wczesne formy pasożyta odpowiedzialnego za malarię z ich ślinianek, naukowiec ten w ogóle nie odczuwa troski o okrucieństwo wobec zwierząt.

Stefan Kappe poświęca cały swój czas, próbując zrozumieć, jak to jest możliwe, że ten maleńki insekt przenoszący malarię, może spowodować tyle śmierci i chorób wśród ludzi. A także – co może zrobić wraz ze swoją ekipą, aby to powstrzymać.

Aby tego dokonać, zespół, którym kieruje Stefan Knappe, przemierza wiele dróg, a większość z nich polega na hodowaniu tych niebezpiecznych zwierząt – komarów – w ciepłym pomieszczeniu, które sam naukowiec nazywa „bagiennym pokojem”.

Po analizie, modyfikacji genetycznej, wyhodowaniu wielu generacji, a następnie po pozwoleniu im na wypicie krwi skażonej malarią, naukowiec następnie przeprowadza próby na dzielnych przedstwicielach rasy ludzkiej, którzy na ochotnika zgadzają się na bycie pogryzionym przez komary.

W imię nauki


BioMed z Seattle jest instytutem badawczym działającym non-profit, który prowadzi poszukiwania nad sposobem wyeliminowania tej najbardziej wyniszczającej choroby na świecie. Instytut BioMed został ufundowany przez Narodowy Instytut Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, przez fundację Billa i Melindy Gates (Bill and Melinda Gates Foundation), a także przez około 500 innych darczyńców.


Jednym z celów instytutu jest stworzenie szczepionki skoncentrowanej na niedojrzałych postaciach pasożyta wywołującego malarię, nazywanych sporozoitami, które znajdują się w ślinie samic komarów i przenoszone są przez nie na człowieka w momencie ugryzienia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, malaria zabija jedną osobę co 45 sekund w Afryce i kosztuje ten kontynent 12 miliardów dolarów każdego roku.


Niezwykły drapieżca

Stefan Kappe, który jest biologiem molekularnym, a także specjalistą od parazytologii, nie ma wątpliwości co do tego, że ta zabójcza choroba pasożytnicza któregoś dnia zostanie całkowicie wyeliminowana na całym świecie. Ale walka będzie ciężka. Komary są bowiem niezwykłymi małymi drapieżnikami.

Są one wyjątkowo przystosowane do zjadania krwawych posiłków, a na nasze nieszczęście choroby zakaźne wykorzystują tę zdolność, mówi Stefan Kappe.

Jak uważa ten naukowiec, wyeliminowanie malarii nie będzie możliwe bez skutecznej szczepionki.

Aż do ostatniego tygodnia największe naukowe umysły na świecie bezustannie głowiły się nad skuteczną szczepionką przeciwko malarii. Teraz, pojawiły się nowe nadzieje. Albowiem, szczepionka RTS,S jest uważana aktualnie za pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko tej chorobie, jak stwierdzono na podstawie prób przeprowadzonych w Afryce.

Eksperci martwią się jednak, że RTS,S opracowana przez brytyjską firmę GlaxoSmithKline oraz organizację non-profit PATH Malaria Vaccine Initiative, wcale nie będzie tak szybko dostępna, jak miano nadzieję na początku.

Dodatkowo, ze swoim 50-procentowym poziomem ochrony, nowy lek jest o wiele mniej skuteczny przeciwko malarii niż wszystkie inne szczepionki przeciwko innym zakaźnym chorobom, takim jak choroba polio i odra.

Co prawda, szczepionka RTS,S zawsze będzie uchodzić za pierwszą prawdziwie skuteczą szczepionkę, które może częściowo chronić przeciwko malarii, mówi Stefan Knappe. Ale, aby wyeliminować chorobę, co jest naszym celem – potrzebujemy szczepionki, która chroni w 90% - 100%. Musimy więc oprzeć się na RTS,S.

Komentarze do: Komary dzierżą dumny tytuł najniebezpieczniejszych zwierząt świata

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz