Szukaj

Khoe-San to wyjątkowi ludzie

Podziel się
Komentarze0

Khoe i San to dwie populacje ludzi w Afryce, ale czemu są oni aż tak wyjątkowi? Wszystko za sprawą ich genów. Jak okazało się w przeprowadzanych badaniach, wywodzą się oni z najwcześniejszej w historii dywersyfikacji ludzkiego DNA, czyli z procesu, który dokonał się ponad 100 000 lat temu.W przeprowadzonych u 220 chętnych badaniach zauważono 2,3 miliona różnych wariantów DNA, a to wszystko u każdego z osobna. To odkrycie może niedługo stać się podstawą w badaniach nad genetyką.

Badaniami zajęła się grupa międzynarodowych naukowców, a odkrycia zostały opublikowane w magazynie naukowym „Science.” 

"Informacja genetyczna jest coraz ważniejsza dla celów medycznych. Odkrywając historię informacji genetycznych w tym przypadku mamy nadzieję, że sprawimy, iż Khoe i San staną się również częścią tej rewolucji," powiedział dr Schlebusch, jeden z autorów projektu.

Jak sami naukowcy mówią, chcieliby, żeby Khoe i San byli świadomi swojej wyjątkowości i tego, jak pomogli w rozwoju genetyki. Niestety ludzie ci, pochodzący z tych 2 różnych szczepów, często nie zdają sobie sprawy z wagi odkrycia.


Do tej pory badania wykazały m.in. że te 2 ludy rozdzieliły się już od 25.000 do 40.000 lat temu. Odkryto także, że pasterze Khoe pochodzą od zamieszkujących bardziej południowe rejony ludzi San. To wszystko zostało zapisane w ich genomie.

Znaleziono także dowody na lokalną adaptację tych ludzi, m.in. selekcja genów biorących udział w działaniu mięśni oraz ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Naukowcy próbowali także znaleźć sygnały adaptacji genowej we wcześniejszych wiekach, przed adaptacją Khoe i San.

"Mimo że dziś wszyscy ludzie mają podobne warianty w genach, wcześniejsze rozbieżności pomiędzy Khoe-San i w innych grupach ludzkich pozwoliły nam przybliżyć historię genów, które zmieniały się bardzo szybko u przodków żyjących na naszej planecie," powiedział Pontus Skoglund z Uniwersytetu w Uppsali. 

Wyniki te, jak mówią sami odkrywcy, mogą w niedalekiej przyszłości pomóc ludziom, a bez wątpienia także uzupełnić nie jedną kartę w podręczniku od historii.

Komentarze do: Khoe-San to wyjątkowi ludzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz