Szukaj

Jedna z przyczyn złogów tłuszczu w sercach diabetyków ustalona

Podziel się
Komentarze0

Zaburzenia metabolizmu substratów u pacjentów chorujących na cukrzycę często przekładają się na większą liczbę złogów tłuszczowych w komórkach mięśnia sercowego. Aż do tej pory, dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie były znane.A teraz, badacze austriaccy z MedUni Vienna z jednostki Endokrynologii i Metabolizmu, we współpracy z badaczami z centrum MR Centre Of Excellence Vienna, wykazali, że to właśnie wysoki poziom tłuszczu we krwi w połączeniu z wysokimi poziomami insuliny, skutkują takimi złogami odkładającymi się w ciągu kilku godzin.

Nie chodzi tutaj o przepływ tłuszczów samych w sobie.

Odkrycia te oznaczają, że być może uda się opracować bardziej przyjazne sercu lekarstwa dla pacjentów z cukrzycą, a przede wszystkim dla tych, u których choroba jest jeszcze we wczesnym stadium.

W badaniu tym, które zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Diabetes, badacze przedstawiają rezultaty swoich doświadczeń, przeprowadzonych na 18 zdrowych kobietach i mężczyznach. Ludziom tym podano dożylnie potężne ilości cukru winogronowego.

W ciągu kilku godzin, może sześciu, okazało się, że glukoza bardzo wyraźnie spowodowała odkładania się tłuszczowych złogów w sercu. Zastrzyk z cukru winogronowego, w połączeniu z uwolnieniem insuliny spowodowanym przez cukier, skutkuje nadmiernym wysiłkiem metabolizmu sercowego, podsumowuje kierujący tym badaniem Michael Krebs z uniwersyteckiego wydziału Department of Internal Medicine III.


Udowadnia to, że złogi tłuszczowe mogą się odłożyć nawet bez bezpośredniego przepływu tłuszczów. Do swoich doświadczeń, badacze posłużyli się obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego oraz spektroskopią.

Metody te bowiem pozwalają obserwować bicie serca, nie tylko to, w jaki sposób pracuje, ale również w sposób nieinwazyjny i bez promieniowania jonizującego, w jaki sposób metabolizuje energię, wyjaśnia z kolei Martin Krssak z uniwersyteckiego wydziału Department of Internal Medicine III.

W samej Austrii, około 550 000 ludzi jest dotkniętych cukrzycą. Do pierwszego rozpoznania zazwyczaj dochodzi przypadkowo, i przeciętnie o pięć lat za późno, ubolewa Michael Krebs. Większość pacjentów z cukrzycą umiera z powodu choroby serca.

Dane uzyskane przez badaczy z MedUni Vienna i z MR Centre Of Excellence Vienna pokazują, że fundamenty pod uszkodzenia serca mogą być położone bardzo wcześnie, a przede wszystkim u pacjentów z wysokim cukrem oraz z hiperinsulinemią, w czasie stanu przedcukrzycowego i we wczesnej cukrzycy.

W oparciu o te nowe odkrycia, w odniesieniu do wysokiego cukru we krwi (hiperglikemia) i do hiperinsulinemii (wysoka insulina), badacze austriaccy mają zamiar przeprowadzić teraz badania, które pomogą opracować lekarstwa dla pacjentów z cukrzycą, które byłyby łagodniejsze dla ich serc.

Komentarze do: Jedna z przyczyn złogów tłuszczu w sercach diabetyków ustalona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz