Szukaj

Jak zdrowo pracować przed komputerem?

Podziel się
Komentarze1

Praca przed komputerem jest bardzo męcząca dla organizmu. Wymaga bardzo dużej koncentracji i skupieniu się na wykonywanych zadaniach. Dodatkowo promienie emitowane z ekranu działają szkodliwie na oczy a mało tego, nieprawidłowo przystosowane stanowisko pracy może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych.

Jak zdrowo pracować przed komputerem?

Praca przy komputerze nie należy do takich prostych, jakby mogło się wydawać. Problemy z kręgosłupem, nadgarstkiem, stawami, oczami, koncentracją czy ze snem. Problemy związane z wysiłkiem umysłowym związane są również z rodzajem nałożonych zadań. Inaczej podchodzi się do zadań, pracując w dziale Social Media i publikacji aktualności na Facebooku a inaczej osoba, która odpowiedzialna jest za redagowanie i wyszukiwanie aktualności. Innego nakładu pracy potrzebować będzie również grafik komputerowy. Mimo wszystko zasada pracy przy komputerze jest ta sama. Można nazwać ją złotą zasadą z której każdy może korzystać. Większość istotnych porad sugerujących, jak prawidłowo przygotować stanowisko pracy dotyczy krzesła, biurka i prawidłowej postury ciała. Prócz tego, pojawiają się również elementy odpowiedniego przygotowania samego komputera do pracy. Dopiero po przygotowaniu samego stanowiska jak i sprzętu, na którym się pracuje, można przyjąć, że praca przed komputerem będzie bezpieczna.

Organizacja stanowiska pracy

Na samym początku istotne jest przygotowanie miejsca, w którym będziemy pracować. Po pierwsze wszystko zależy od pory dnia, jeżeli jest to dzień, należy umieścić biurko w ten sposób, aby znajdujący się na nim monitor ustawiony był tyłem lub bokiem do okna. W ten sposób uniknie się dodatkowych wiązek światła w monitorze, które odbijają się i wpadają do naszych oczu. To nie jest najlepsze dla tego narządu, bo prócz emitowanych już wiązek światła z ekranu monitora, dostarczamy oczom kolejne. To samo tyczy się ustawień jasności na ekranie monitora. Im większy kontrast tym gorzej dla oczu. Ważne, by kolory nie były zanadto intensywne i kontrastowe, prosto mówiąc, gdy ustawi się mocne kontrasty i pracować będzie się nad tekstem, to kontrast bieli i czerni zniszczy wzrok w przeciągu kilku lat.

Kolejnym elementem jest krzesło. Powinno posiadać możliwość regulacji wysokości i wychylenia. Dodatkowo atutem jest funkcja obrotowa i oczywiście kółka, dzięki którym płynnie można zmieniać pozycje. Dzięki regulacji wysokości, można dopasować krzesło względem własnego wzrostu. Tu umożliwi zaś siedzenie w pozycji wygodnej i z zachowaniem odpowiedniego kąta nóg. To bardzo istotne dla całego organizmu, a zwłaszcza stawów i kręgosłupa. Najzdrowiej jest siedzieć na wysokości 38-55 centymetrów. Biurko również powinno być odpowiednio dopasowane. Wysokość blatu, na którym znajduje się klawiatura, powinna być równa z wysokością przedramion, które ułożone są w kącie prostym.

Ważną częścią wyposażenia są podpórki dla stóp - oczywiście nie wszędzie można je znaleźć. Jeżeli istnieje taka możliwość, by znajdowały się one w miejscu pracy to warto z nich korzystać.

Następnie, gdy siedzi się już wygodnie przed komputerem, kręgosłup jest dobrze ułożony, nogi pod odpowiednim kątem a światło nie razi w oczy przychodzi czas na odpowiednie ustawienie monitora. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, powinien być tyłem lub bokiem do głównego źródła światła. Jednak to nie wszystko, prócz tego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości, która szacowana jest na 45-55 cm. Te podstawowe informacje powinny wystarczyć na początek każdemu, kto myśli o pracy przy ekranie monitora.

Podstawowe zasady pracy przy komputerze

Prócz odpowiedniej organizacji stanowiska do pracy przy komputerze, istotny jest również element samej pracy. Na sam początek warto wiedzieć, że pracując przy komputerze człowiek mruga mniej niż w momencie, kiedy by nie pracował. Wszystko to przez wzmożoną koncentrację i reakcję i wysiłek umysłowy. W momencie przeglądania stron internetowych, oczy narażone dodatkowo są na mnóstwo barw i przeróżnych kontrastów kolorystycznych. Reklama w zależności od produktu czy usługi jaką reklamuje różni się kolorem i intensywnością, dlatego oczy narażone są na mnóstwo sygnałów. Nie oznacza to, że w tym momencie głowa nie pracuje – wręcz przeciwnie, mózg człowieka pracuje jeszcze bardziej intensywnie.

Kilka ważnych zasad:

  1. Mruganie – pamiętajmy o mruganiu. Dzięki temu nawilżane zostają oczy, które narażone są na wiele chorób spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekran monitora. Warto również zainwestować w specjalne kropelki tzw: sztuczne łzy. Prócz samego mrugania istotny jest odpoczynek dla oczu. Wystarczy co kilka minut zerkać na dalszy punkt za oknem lub szukać koloru zielonego, który pozwoli odpocząć oknom jak i rozładować trochę stresu.
  2. Zielona tapeta – warto, by na ekranie monitora widniała zielona tapeta, najlepiej żeby kolor nie był intensywny, a lekko wyblakły.
  3. Odblaski – to również zostało wspomniane, ale problem warty jest przypomnienia. Ważne, żeby na ekranie monitora nie pojawiały się żadne odbicia z pomieszczenia czy miejsca, w którym aktualnie się znajduje.
  4. Prawidłowa pozycja ciała – nawet przy odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy, wiele osób zapomina o prawidłowej posturze, garbiąc się czy wyginając w najróżniejsze strony. Trzeba pamiętać aby ciało było ułożone w prawidłowej pozycji.
  5. Odpoczynek – średnio co godzinę wstań, przeciągnij się, pospaceruj po biurze czy po pokoju. W ten sposób stawy się nie zasiedzą, głowa odpocznie tak jak i oczy. Ruch jest bardzo ważny.

Kilka cennych wskazówek

Praca przed komputerem może być bardzo ciekawa. W wielu dziedzinach umożliwia ona ogromny rozwój danej osoby przez zdobywanie nowych informacji, redagowaniu zagranicznych treści czy projektowaniu graficznym. Nadmierna praca przed komputerem powoduje jednak mnóstwo dolegliwości i problemów zdrowotnych. Więc decydując się na ten rodzaj pracy, trzeba pamiętać po pierwsze o diecie, a po drugie o aktywności fizycznej. Umysł bez zdrowia fizycznego nie może pracować – jedno bez drugiego nie działa prawidłowo. Także, aby cieszyć się efektywnością w tego typu pracy, dbać należy o stanowisko, dietę i aktywność fizyczną.

Autor: Damian Nowaczek

Komentarze do: Jak zdrowo pracować przed komputerem? (1)

justrzyk
justrzyk 10-02-2014 10:20

Zasady pracy przy komputerze

1

Mam nadzieję, że ludzie traktują taką pracę i czas spędzany przed komputerem poważnie. Wiem, że młodzi ludzie traktują to głównie jako formę rozrywki, bo nią jest ale dodatkowo pracując przy komputerze trzeba pamiętać, ż... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze