Szukaj

Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Podziel się
Komentarze0

Nie wiadomo skąd powstała opinia, że seks w wieku starszym przestaje się liczyć. Nic bardziej błędnego. Nie ma takiego zjawiska, jak seksualna emerytura, bo mężczyzną i kobietą jesteśmy aż do samego końca. Mało tego, seks w starszym wieku niesie ze sobą wiele korzyści takich jak np. poprawa zdrowia. Niestety, są pewne przeszkody takie jak menopauza, andropauza i przebyte choroby.

Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Oczywistą sprawą jest to, że życie seksualne po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce wygląda inaczej niż w młodszym wieku. Libido wraz z wiekiem maleje co zmniejsza popęd seksualny, pojawiają się również ograniczenia związane z wiekiem. W przypadku, gdy w starszym wieku odczuwamy zainteresowanie w strefie doznań seksualnych, świadczy to bardzo dobrze o naszym stanie zdrowa oraz kondycji psychicznej. Duże znaczenie w kondycji seksualnej ma temperament, gra hormonów oraz indywidualne predyspozycje a tak właściwie to nie ma reguł. U części panów po pięćdziesiątce spadek pobudliwości seksualnej jest prawie niezauważalny, z kolei u innych jest bardzo gwałtowny.

Wszystko jest sprawką gospodarki hormonalnej. Organizm mężczyzny przez całe życie produkuje testosteron, chodź po trzydziestym roku życia zaczyna się już stopniowo zmniejszać, by w okresie 60-70 lat było go już o połowę mniej niż w młodości. Jednak, dosyć często zdarza się, że starsi panowie posiadają go więcej niż niejeden młody chłopak. W przypadku kobiet, punktem zwrotnym staje się zwykle przekwitanie. Na nieszczęście mężczyzn i samych kobiet, wiele z nich rezygnuje już wtedy z pożycia seksualnego. Charakterystyczne jest to, że największą aktywność seksualną utrzymują te kobiety, które zdecydowały się na hormonalną terapię zastępczą.

Nie przekwitniesz, gdy seks kwitnie

Przekwitanie – zdecydowanie jeden z najtrudniejszych momentów na etapie życia seksualnego. Andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet. Oba zjawiska są związane ze spadkiem produkcji hormonów płciowych w organizmie. Nie równoważy się to jednak z zanikiem seksualnych potrzeb i nie oznacza końca życia seksualnego. Dla wielu kobiet najtrudniejszym okresem są dwa-trzy lata okołomenopauzalne, czyli okres około ostatniej miesiączki. Występują wówczas objawy złego samopoczucia, uderzenia gorąca, bezsenności, czasem stresu związanego z utratą płodności, które sprawiają, że spada libido a seks odchodzi na dalszy plan. Jednak, gdy organizm powróci do normalnego trybu funkcjonowania, czyli po prostu przyzwyczai się do nowego stanu rzeczy, zwykle powraca ochota na seks. W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa stan emocjonalny związku, jego uczuciowość. U mężczyzn spadek produkcji może objawiać się tym, że uzyskanie wzwodu trwa dłużej, może nie być on pełny i trudno go utrzymać. Mogą też pojawić się problemy z wytryskiem, dlatego, że z wiekiem ilość ejakulatu się zmniejsza. Nie są to jednak przeszkody, których dzięki cierpliwości partnerki bądź ewentualnej pomocy współczesnej farmakologii nie da się pokonać.

 

Warto się postarać


Warto się postarać na stare lata o dobre pożycie. Wiele osób rezygnuje z tego, uważają, że są już za starzy a taka gimnastyka jest dla młodych lub po prostu im się nie chce, mimo tego, że nawet się dotykają i pieszczą. Oczywiście, każdy jest panem swojego losu i sam decyduje o tym co jest dla niego najlepsze, nie ma powodu nikogo zmuszać do niczego, chodź i tak wielka szkoda, bo seks nie dość, że jest bardzo przyjemny to jeszcze w tym wieku jest zdrowy. Poprawia on krążenie, nastrój i pomaga rozładować stres i napięcie, nie mówiąc już o tym, że w każdym wieku jest doskonałym sposobem wyrażania uczucia.  Kobiety są doświadczone, doskonale wiedzą czego chcą i potrzebują a mężczyźni, o ile dbają o swoją aktywność fizyczną mogą w pełni cieszyć się sprawnością seksualną do późnej starości.

Czemu więc nie korzystać? Odpowiednia aktywność fizyczna, regularne spacery czy kilkunastominutowe ćwiczenia w domu oraz diety nie dość, że wymagane są w większości przypadków u osób starszych to pomagają utrzymać odpowiednie życie seksualne, które samo w sobie również przynosi korzyści!

 

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz