Szukaj

Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Podziel się
Komentarze0

Nie wiadomo skąd powstała opinia, że seks w wieku starszym przestaje się liczyć. Nic bardziej błędnego. Nie ma takiego zjawiska, jak seksualna emerytura, bo mężczyzną i kobietą jesteśmy aż do samego końca. Mało tego, seks w starszym wieku niesie ze sobą wiele korzyści takich jak np. poprawa zdrowia. Niestety, są pewne przeszkody takie jak menopauza, andropauza i przebyte choroby.

Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Oczywistą sprawą jest to, że życie seksualne po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce wygląda inaczej niż w młodszym wieku. Libido wraz z wiekiem maleje co zmniejsza popęd seksualny, pojawiają się również ograniczenia związane z wiekiem. W przypadku, gdy w starszym wieku odczuwamy zainteresowanie w strefie doznań seksualnych, świadczy to bardzo dobrze o naszym stanie zdrowa oraz kondycji psychicznej. Duże znaczenie w kondycji seksualnej ma temperament, gra hormonów oraz indywidualne predyspozycje a tak właściwie to nie ma reguł. U części panów po pięćdziesiątce spadek pobudliwości seksualnej jest prawie niezauważalny, z kolei u innych jest bardzo gwałtowny.

Wszystko jest sprawką gospodarki hormonalnej. Organizm mężczyzny przez całe życie produkuje testosteron, chodź po trzydziestym roku życia zaczyna się już stopniowo zmniejszać, by w okresie 60-70 lat było go już o połowę mniej niż w młodości. Jednak, dosyć często zdarza się, że starsi panowie posiadają go więcej niż niejeden młody chłopak. W przypadku kobiet, punktem zwrotnym staje się zwykle przekwitanie. Na nieszczęście mężczyzn i samych kobiet, wiele z nich rezygnuje już wtedy z pożycia seksualnego. Charakterystyczne jest to, że największą aktywność seksualną utrzymują te kobiety, które zdecydowały się na hormonalną terapię zastępczą.

Nie przekwitniesz, gdy seks kwitnie

Przekwitanie – zdecydowanie jeden z najtrudniejszych momentów na etapie życia seksualnego. Andropauza u mężczyzn i menopauza u kobiet. Oba zjawiska są związane ze spadkiem produkcji hormonów płciowych w organizmie. Nie równoważy się to jednak z zanikiem seksualnych potrzeb i nie oznacza końca życia seksualnego. Dla wielu kobiet najtrudniejszym okresem są dwa-trzy lata okołomenopauzalne, czyli okres około ostatniej miesiączki. Występują wówczas objawy złego samopoczucia, uderzenia gorąca, bezsenności, czasem stresu związanego z utratą płodności, które sprawiają, że spada libido a seks odchodzi na dalszy plan. Jednak, gdy organizm powróci do normalnego trybu funkcjonowania, czyli po prostu przyzwyczai się do nowego stanu rzeczy, zwykle powraca ochota na seks. W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa stan emocjonalny związku, jego uczuciowość. U mężczyzn spadek produkcji może objawiać się tym, że uzyskanie wzwodu trwa dłużej, może nie być on pełny i trudno go utrzymać. Mogą też pojawić się problemy z wytryskiem, dlatego, że z wiekiem ilość ejakulatu się zmniejsza. Nie są to jednak przeszkody, których dzięki cierpliwości partnerki bądź ewentualnej pomocy współczesnej farmakologii nie da się pokonać.

 

Warto się postarać

Zobacz również:Warto się postarać na stare lata o dobre pożycie. Wiele osób rezygnuje z tego, uważają, że są już za starzy a taka gimnastyka jest dla młodych lub po prostu im się nie chce, mimo tego, że nawet się dotykają i pieszczą. Oczywiście, każdy jest panem swojego losu i sam decyduje o tym co jest dla niego najlepsze, nie ma powodu nikogo zmuszać do niczego, chodź i tak wielka szkoda, bo seks nie dość, że jest bardzo przyjemny to jeszcze w tym wieku jest zdrowy. Poprawia on krążenie, nastrój i pomaga rozładować stres i napięcie, nie mówiąc już o tym, że w każdym wieku jest doskonałym sposobem wyrażania uczucia.  Kobiety są doświadczone, doskonale wiedzą czego chcą i potrzebują a mężczyźni, o ile dbają o swoją aktywność fizyczną mogą w pełni cieszyć się sprawnością seksualną do późnej starości.

Czemu więc nie korzystać? Odpowiednia aktywność fizyczna, regularne spacery czy kilkunastominutowe ćwiczenia w domu oraz diety nie dość, że wymagane są w większości przypadków u osób starszych to pomagają utrzymać odpowiednie życie seksualne, które samo w sobie również przynosi korzyści!

 

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Jak uprawiać zdrowy seks po 50 - tce?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz