Szukaj

Internet: wszelkie informacje na temat niebezpieczeństw związanych z lekami wkrótce dostępne?

Podziel się
Komentarze0

Kolejne skandale dotyczące leków, takie jak afera Mediatora we Francji, ujawniają słabe punkty nadzoru farmaceutycznego. Pracownicy służb zdrowia mówią przede wszystkim o braku informacji na temat skutków niepożądanych leków, uciążliwym zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Dlatego też specjalna wyszukiwarka oraz forum internetowe wydają się dobrym pomysłem i kopalnią wiedzy.Metodę tę wypróbowali już badacze amerykańscy ze Stanford University.

Przy pomocy programu nadzorującego nawigację internetową odszyfrowali informacje, których wyszukiwało 6 mln internautów przy pomocy Google, Bing i Yahoo!.

Przyjrzeli się szczególnie znanej niepożądanej interakcji dwóch molekuł – paroksetyny (antydepresant) i pravastatyny (molekuła antycholesterolowa) – zidentyfikowanej w 2011 w USA przez nadzór farmaceutyczny.

Lekarstwa te, zażyte razem, sprzyjają hiperglikemii.

Zobacz również:Badacze przyjrzeli się więc, czy internauci wyszukują jakiejkolwiek informacji na ten temat, biorąc pod uwagę także rok 2010, jeszcze przed oficjalnym komunikatem nadzoru farmaceutycznego.

Opracowali specjalny algorytm, wykrywający w komputerach uczestników badania różnego rodzaju powiązania słów (np. paroksetyna i wysoki poziom cukru, paroksetyna i poliuria, pravastatyna i paroksetyna a poliuria etc.).

Rezultaty badania opublikowano w Journal of the American Medical Informatics Association.

Okazało się, że osoby, które wpisywały frazy dotyczące obydwu molekuł, miały większe szanse na powiązanie ich z objawami hiperglikemii (10%), niż osoby, które wpisywały frazy dotyczące tylko jednej z dwóch molekuł (5% dla paroksetyny i 4% dla prawastatyny).

Autorzy badania podsumowują: - W trosce o zdrowie publiczne, wydaje się naprawdę korzystne zwrócenie uwagi na wyniki tego badania i wykorzystanie ich do stworzenia wiarygodnego systemu nadzoru farmakologicznego.

Komentarze do: Internet: wszelkie informacje na temat niebezpieczeństw związanych z lekami wkrótce dostępne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz