Szukaj

Insekty są bardziej uciążliwe niż niebezpieczne, mówią eksperci

Podziel się
Komentarze1

Wraz z nadejściem lata i ciepłej pogody, wielu amatorów świeżego powietrza zapozna się na nowo z ugryzieniami i ukłuciami insektów. Niektóre z nich mogą nieść naprawdę realne zagrożenia – kleszcze są nosicielami boreliozy, komary mogą być zarażone wirusem Zachodniego Nilu, a w końcu pszczoły, których użądlenia mogą spowodować reakcje alergicznie potencjalnie śmiertelne.Ale, jak mówią eksperci, większość ukłuć oraz ugryzień jest głównie irytujące. Intensywność swędzenia oraz rozmiar rany zależy od wrażliwości skóry oraz od ilości histaminy, którą ta zawiera.

A tak, niektóre osoby przyciągają więcej komarów niż inni. I nie, pająki nie są odpowiedzialne za ogromną większość ugryzień, które są im przypisywane.

W  rzeczywistości, szanse, iż uda się zidentyfikować winnego, są w zasadzie zerowe, o ile nie zaskoczy go się w trakcie. A jednak, zarówno lekarze, jak i entomolodzy, regularnie otrzymują telefony od ludzi, którzy chcą wiedzieć „Co mnie ugryzło?”.

W większości przypadków, ludzie po prostu mają potrzebę, żeby ich uspokoić, mówi amerykański lekarz Reid Blackwelder.

Ugryzienia komarów są najprawdopodbniej najbardziej rozpowszechnione. Większość z nich jest aktywna przede wszystkim na początku i pod koniec dnia.


Ale komar tygrysi pochodzący z Azji – który podbił już niemal całą zachodnią część Stanów Zjednoczonych w przeciągu ostatnich lat, a także osiedlił się w Europie, na przykład we Francji – gryzie przez cały dzień. Chodzi tutaj o gatunek bardziej agresywny i trudniejszy do zniszczenia niż komary rodzime, przewidują eksperci.


Komary, które lubią ludzi, są przyciągane do nich jeszcze bardziej przez pot, alkohol, perfumy oraz przez ciemne ubrania.

Bąki i czarne muchy, na przykład, doceniają jakiekolwiek źródło krwi, pozostawiając po sobie bolesne rany.

Żółte osy, które zakłócają praktycznie wszystkie letnie pikniki, są najbardziej agresywne jesienią, na którą przypada ich okres reprodukcji.

Zagrożeniem najpowszechniejszym jest ryzko infekcji spowodowanej przez podrażnienie. Jednakże, eksperci zalecają, aby nie ufać kleszczom – niektóre z nich mają wielkość ziarenka maku – które mogą wywoływać chorobę z Lyme (borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu).

Kleszcze są przede wszystkim aktywne od maja do lipca. Środki insektobójcze zawierające DEET są skuteczne przeciwko kleszczom, a chorobę można leczyć przy pomocy zwykłych antybiotyków.

Środki insektobójcze są również skuteczne przeciwko komarom-nosicielom wirusa Zachodniego Nilu. Choroba ta jest mniej aktualnie rozpowszechniona niż dawniej, ale najpoważniejsze symptomy mogą oznaczać wysoką gorączkę, osłabienie mięśniowe, a nawet śpiączkę. Niektóre ofiray cierpią z powodu pemanentych uszkodzeń na poziomie neurologicznym.

Jeśli chodzi o reakcje alergiczne spowodowane przez pszczoły i osy, eksperci zalecają, aby poprosić o pomoc, kiedy tylko ofiara odczuwa problemy z oddychaniem, kiedy jej twarz i/albo jej gardło zaczyna puchnąć i kiedy zaczyna się dusić.

Komentarze do: Insekty są bardziej uciążliwe niż niebezpieczne, mówią eksperci (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze