Szukaj

Houston, znowu mamy problem

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania dowodzą, iż podróże kosmiczne są szkodliwe dla mózgu. Według profesora M. Kerry O’Banion z Uniwersytetu w Rochester, promieniowanie kosmiczne, na które będą narażeni astronauci biorący udział w bardzo długich lotach, może przyczynić się do wystąpienia choroby Alzheimera.“Promieniowanie galaktyczne stanowi poważne zagrożenie dla przyszłych astronautów”, twierdzi profesor O’Banion.

Już wcześniej było wiadomo, iż napromieniowanie w kosmosie może być przyczyną raka, jednak dopiero teraz dowiedziono, że wysoka ilość promieniowania, jaka będzie przyjmowana podczas trwania misji na Marsa, może prowadzić do zmian w mózgu związanych z pojawieniem się choroby Alzheimiera.

Przestrzeń kosmiczna jest radioaktywna, ale ziemskie pole magnetyczne ochrania nas przed jej szkodliwym działaniem. Jednak w momencie, gdy astronauci opuszczają orbitę ziemską, zostają oni natychmiast wystawieni na działanie różnych radioaktywnych cząsteczek.

Możliwa jest osłona przed niebezpiecznym promieniowaniem związanym z rozbłyskami słonecznymi, jednak istnieją również takie formy kosmicznej radioaktywności, które w żaden sposób nie mogą być skutecznie zablokowane.


Ponieważ jest to promieniowanie o niskim poziomie, im dłużej astronauta przebywa w dalekiej przestrzeni kosmicznej, tym bardziej jest wystawiony na jego działanie.

Z tym problemem zmaga się obecnie NASA, jako że agencja ta planuje obecnie wysłanie pierwszej załogowej misji na daleką asteroidę w 2021 roku oraz na Marsa w 2035. Tymczasem podróż w obie strony na czerwoną planetę może zająć nawet 3 lata.

Naukowcy badali wpływ silnie oddziałujących cząstek elementarnych, które są w stanie przeniknąć przez tarcze ochronne na statkach kosmicznych. W warunkach laboratoryjnych wytworzono takie promieniowanie, z jakim będą się stykali astronauci podczas lotów w dalekiej przestrzeni kosmicznej, a następnie wystawiono na jego działanie myszy z predyspozycjami do choroby Alzheimera.

Stwierdzono, iż u napromieniowanych zwierząt pierwsze symptomy choroby Alzheimera wystąpiły szybciej, niż u myszy, które nie były pod wpływem działania radioaktywnych cząsteczek.

„Wyniki tych badań jasno dowodzą, iż promieniowanie kosmiczne może przyspieszyć rozwój choroby Alzheimera”, twierdzi profesor O’Banion.

Jest to wobec tego kolejny czynnik, który NASA, chcąc zadbać o bezpieczeństwo swych astronautów, musi uwzględnić podczas planowania przyszłych misji.

Komentarze do: Houston, znowu mamy problem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz