Szukaj

Hiszpania: pierwszy przeszczep dwóch nóg odjęty

Podziel się
Komentarze0

Mężczyzna, któremu 2 lata temu w Hiszpanii przeszczepiono dwie nogi, stracił teraz ten przeszczep z powodu komplikacji choroby niezwiązanej z transplantacją, poinformował komunikat szpitala La Fe w Walencji, w którym miała miejsce pierwsza operacja w lipcu 2011 (wtedy okrzyknięta premierą światową).Aby można było podjąć terapię przeciwko tej chorobie (nie wiemy jakiej), pacjent musiał przerwać leczenie immunosupresyjne, którego potrzebował od czasów transplantacji.

W takim przypadku protokół przewiduje, że jeżeli przeszczepiony organ nie jest potrzebny do życia, należy go odjąć, aby pacjent mógł zacząć leczenie przeciwko chorobie, która wydaje się cięższa i pilniejsza do leczenia.

Tyle komunikat szpitala – pacjent nie zezwolił na podanie większej ilości szczegółów na temat swojej sytuacji medycznej.


Przeszczep obu nóg w 2011 przeprowadził dr Pedro Cavadas. Pacjent był młodym człowiekiem, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Jego tożsamości nie ujawniono. Nogi stracił w wyniku wypadku samochodowego.

Wcześniej dr Cavadas przeprowadził pierwszy podwójny przeszczep rąk w Hiszpanii (2008) – drugi na świecie. A w 2009, pierwszy przeszczep twarzy w Hiszpanii.

Mimo kryzysu gospodarczego, szczególnie wyraźnego w tym kraju, w 2011 Hiszpania była pierwszym krajem na świecie w dziedzinie przeszczepu organów, według statystyk ONT (Narodowa Organizacja Transplantacji), z ponad 4 200 zrealizowanymi przeszczepami oraz 35,3 dawcami na 1 000 000 mieszkańców.

Dla porównania, liczba ta w Portugalii wynosi 28,1, w USA -26, we Francji – 25, w Niemczech – 14,7 na 1 mln mieszkańców.

Komentarze do: Hiszpania: pierwszy przeszczep dwóch nóg odjęty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz