Szukaj

Hiszpania krajem o największej liczbie dawców organów na świecie

Podziel się
Komentarze0

Hiszpania jest liderem w aktywności dawców i transplantacji organów w skali światowej. Kraj wciąż umacnia swą pozycję w tej dziedzinie, gdzie zajmuje pierwsze miejsce - szacuje się, że na milion mieszkańców kraju przypada 35 dawców organów. Co ciekawe, na całym świecie, szczególnie w Europie, z roku na rok obserwuje się tendencję wzrostową liczby dokonywanych przeszczepów.W Hiszpanii, w 2011 roku odnotowano 1667 dawców, którzy ofiarowali swe organy, wykorzystane w 4218 transplantacjach. W ciągu jednego roku (2010 - 2011) ich liczba wzrosła o 10% (o 500 interwencji więcej niż w 2010 roku).

W 2011 r. zrealizowano 106 879 przeszczepów organów na całym świecie, czyli o 3% więcej niż w roku poprzednim. Dane te pochodzą z światowego rejestru transplantacji przeprowadzonego przez Narodową Organizację Transplantacji (ONT -  Organización Nacional de Trasplantes).

Europa po raz pierwszy osiągnęła tak wysoki wynik w liczbie dokonanych transplantacji – zrealizowano 30 000 przeszczepów (dokładniej 30 290), podczas gdy liczba osób w oczekiwaniu na transplantację wynosiła 63 009 osób pod koniec grudnia 2011, czyli o 1,8% więcej w skali jednego roku.


Według badacza Davida Rodirgueza-Arias Vailjena, na podstawie artykułu "Światła i cienie modelu hiszpańskiego w transplantacji organów", Hiszpanie są bardzo otwarci i popierają dawców organów, ufają systemowi sanitarnemu i transplantacji.

Według rzecznika ministerstwa hiszpańskiego, model transplantacji jest bardzo profesjonalny i opiera się na koordynacji szpitalnej. Kampanie edukacyjne i uświadamiające, które są realizowane w szkołach, również przynoszą dobre efekty.

Hiszpania, w ramach planu działania na rzecz poprawy dawstwa narządów, przeszkoliła 82 koordynatorów z różnych europejskich krajów. Jeszcze 10 lat wcześniej (2001r.) w krajach europejskich pokrywano jedynie 48% zapotrzebowania na organy do transplantacji.

Komentarze do: Hiszpania krajem o największej liczbie dawców organów na świecie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz