Szukaj

Haiti: epidemia cholery ma pochodzić z Azji

Podziel się
Komentarze0

Epidemia cholery, która panoszy się na Haiti, ma mieć azjatyckie pochodzenie, według danych, które zostały dostarczone dzięki sekwencjonowaniu genomu szczepu bakterii odpowiedzialnej za epidemię. Rezultaty te uwiarygadniają plotki, które zakładają, iż przecinkowiec cholery (vibrio cholerae) został przywleczony na Haiti wraz z żołnierzami nepalskimi. Bakteria leżąca u źródła epidemii cholery, która uderzyła w Haiti już kilka miesięcy temu, ma więc być zaimportowana z Azji Południowo-Wschodniej.Badacze z wielu uniwersytetów amerykańskich potwierdzają to w piśmie New England Journal of Medicine. Mają na to zresztą bardzo solidne dowody naukowe. Nasze dane pokazują jasno, że epidemia cholery, która zaczęła się na Haiti, jest spowodowana przecinkowcem cholery przeniesionym z Azji Południowo-Wschodniej i związanym z aktywnością ludzi, precyzuje Matthew Waldor z instytutu Howard Hugues Medical Institute, w stanie Maryland (Stany Zjednoczone).

Jest więc bardzo mało prawdopodobne, że to sytuacja sanitarna kraju po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku, jest przyczyną tego wybuchu epidemii. Nasze wyniki w każdym razie sprzeciwiają się tej hipotezie,
wyjaśnia jeszcze Matthew Waldor.

Ponad 2000 zgonów

Jak dodaje jeszcze Matthew Waldor, to odkrycie pochodzenia przecinkowca cholery jest dobrą nowiną. Środki kontroli epidemii, polegające mniędzy innymi na szczepieniem, być może pozwolą ograniczyć teraz jej rozmiary, wyjaśnia Matthew Waldor.

Zobacz również:Odkrycie to także akredytuje hipotezę wysuniętą przez pana Renaud Piarroux. Ten francuski epidemiolog ocenia w rzeczywistości, że epidemia cholery musiała zacząć się w obozie żołnierzy nepalskich, członków misji stabilizacyjnej na Haiti (Minustah), z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych. Obóz ten jest usytuowany w Mirebalais, w regionie znajdującym się w samym centrum Haiti.

Szóstego grudnia 2010 roku, Panamerykańska Organizacja Zdrowia – czyli regionalne biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Amerykach – naliczyła już 91 770 przypadków cholery, z czego 2 071 śmiertelnych.

Cholera, choroba zakaźna wywołana przez przecinkowca cholery, przenosi się przez spożycie wody albo produktów pokarmowych, które zostały skażone. Nieco rzadziej – także przez bezpośredni kontakt z chorym. Choroba objawia się gwałtownymi biegunkami. Jeśli chory nie zostanie szybko otoczony odpowiednią opieką, choroba może spowodować odwodnienie pacjenta.

Leczenie polega głównie na uzupełnianiu strat wody oraz elektrolitów. Podaje się więc przede wszyskim wodę i minerały, a także doustne sole nawadniające, tak samo jak antybiotyki, które mają za zadanie wyeliminowanie przecinkowca. Jeśli leczenie rozpoczęte zostanie odpowiednio szybko, blisko 80% pacjentów ma szansę wyzdrowieć, i to dzięki podawaniu samych tylko doustnych soli nawadniających, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia.

Komentarze do: Haiti: epidemia cholery ma pochodzić z Azji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz