Szukaj

Grypa A: nadzieja na uniwersalną szczepionkę

Podziel się
Komentarze0

Badanie opublikowane w zeszłym tygodniu pokazuje, że zostało odkryte pewne przeciwciało, zdolne do neutralizowania podtypów wirusa grypy A. Naukowcy spodziewają się, dzięki temu postępowi, iż uda się szybko opracować uniwersalną szczepionkę.



Rozprzestrzenianie się grypy A (H1N1) sprowokowało śmierć 18 449 osób na całym świecie, i dotknęło 214 krajów, po odkryciu wirusa najpierw w Meksyku, a następnie w Stanach Zjednoczonych w kwietniu 2009 roku, jak przypomina TV5monde.

Światowa Organizacja Zdrowia więc ogłosiła alert, w obliczu pandemii, w dniu 11 czerwca 2009 roku, któremu oficjalnie położono kres 10 sierpnia 2010 roku, bez opracowania jednak żadnego konkretnego leczenia.

Badanie opublikowane w zeszłym tygodniu w przeglądzie naukowym Science ujawnia jednak, że pierwsze przeciwciało zdolne do neutralizowania wszystkich podtypów wirusa grypy A zostało odkryte. Przeciwciało to, pochodzące z plazmy ludzkiej, zostało ochrzczone „F16” i może być zastosowane jako szczepionka, a nawet jako terapia infekcji spowodowanych wirusem grypy A, sezonowej bądź pandemicznej.

To właśnie dzięki hodowli leukocytów (białe krwinki) naukowcom udało się wyizolować te, które są w stanie produkować słynne „F16”, zdolne do rozpoznawania grypy A i jej 16 podtypów.


W rzeczywistości, antyciało to rozpoznaje hemaglutyninę, czyli tę proteinę stale ewoluującą, znajdującą się na powierzchni wirusa, i która stanowi jego cel.


Przeciwciało F16, pierwsze przeciwciało zdolne do rozpoznawania wszystkich szesnastu podtypów grypy A, otwiera ważne nowe możliwości terapeutyczne i jesteśmy bardzo niecierpliwi, czekając na przejście do przyszłych etapów naszych badań, wskazuje Antonio Lanzavecchia, dyrektor IRB, który uczestniczył w tym badaniu.

Antonio Lanzavecchia wyjaśnia, że przeciwciało to nie tylko zneutralizowało wirusa, ale również zrekrutowało zabójcze komórki układu odpornościowego, w celu eliminacji komórek zakażonych, donosi Agence France Presse.

W ten sposób, F16 pozwali być może na uniknięcie kolejnego opracowywania nowej terapii, każdego sezonu, aby stawić czoła nowym szczepom wirusa grypy A, które do tej pory już będą zmutowane.

Jakby nie było, będzie potrzebne jeszcze co najmniej pięć lat badań, zanim przecigrypowa szczepionka zostanie opracowana, precyzuje profesor John Skehel, członek  National Institute for Medical Research w Londynie.

W rzeczywistości, trzeba przede wszystkim wyprodukować lekarstwo na podstawie tego antyciała, zanim będzie można opracować szczepionkę. Zadanie jest więc o wiele cięższe, ponieważ nie tylko przeciwciało jest potrzebne, ale również część wirusa, z którą przeciwciało się zwiąże.

Posłużenie się tym antyciałem do produkcji lekarstwa jest w zasięgu ręki, ale wyprodukowanie szczepionki jest projektem długoterminowym, precyzuje Antonio Lanzavecchia.

Komentarze do: Grypa A: nadzieja na uniwersalną szczepionkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz