Szukaj

Gronkowiec złocisty: skuteczne blokowanie infekcji

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy za amerykańskiego NIH (National Institutes of Health) zidentyfikowali obiecującą ścieżkę w kierunku rozwoju nowego typu terapii zakażeń spowodowanych przez Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego. Bakteria ta często opiera się tradycyjnym antybiotykom.Badacze informują, że udało im się odkryć system stosowany przez gronkowca do transportu toksyn, które przyczyniają się do ciężkich zakażeń.

Toksyny te zwane są PSMs (ang. phenol-soluble modulins) i w ostatnich latach zyskały sobie wiele uwagi ze strony świata naukowego.

Niestety ich ilość i różnorodność utrudniały przeprowadzanie badań mających na celu wykorzystanie ich w rozwoju leków.

PSMs po raz pierwszy opisano w 2007 roku. Na podstawie tej pracy, naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases przy NIH wykazali, że system transportu, który nazywany został Pmt, jest wspólny dla wszystkich PSMs i krytyczny dla bakteryjnej proliferacji i rozwoju choroby.

Zobacz również:Badanie przeprowadzono na myszach.

Eksperymenty sugerują, że lek zakłócający funkcję Pmt mógłby nie tylko zahamować produkcję toksyn PSM, ale również bezpośrednio doprowadzić do śmierci mikroba.

Prace dotyczyły S. aureus, ale naukowcy podejrzewają, że system Pmt istnieje także u innych mikrobów, takich jak gronkowce S. epidermidis (główna przyczyna zakażeń szpitalnych, występuje na urządzeniach medycznych, takich jak cewniki czy rozruszniki).

Badacze zamierzają kontynuować swoje wysiłki, aby lepiej zrozumieć funkcjonowanie PSMs i systemu Pmt.

Komentarze do: Gronkowiec złocisty: skuteczne blokowanie infekcji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz