Szukaj

Gniew w sprzeczkach obrazuje klimat panujący w małżeństwie

Podziel się
Komentarze0

Jak dobrze małżeństwa radzą sobie z rozpoznawaniem emocji swojej drugiej połówki podczas kłótni? Generalnie, dość dobrze - tak stwierdzają naukowcy z uniwersytetu Baylor University. Wściekłość partnera ujawnia nie tylko uczucia powstałe w momencie kłótni, ale również obrazuje klimat panujący w małżeństwie.Generalnie, małżeńskie sprzeczki mogą dotyczyć różnych kwestii - teściów, pieniędzy, uczuć, czasu spędzanego na komputerze, zwyczajów...

Profesor psychologii i nauk neurologicznych, dr Keith Sanford mówi: Jeżeli twój partner jest zły, może to oznaczać, że nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że jest przy tym również smutny.

Badanie profesora, zatytułowane The Communication of Emotion During Conflict in Married Couples, zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Family Psychology amerykańskiego stowarzyszenia psychologicznego, American Psychological Association.

Profesor Keith Sanford wyjaśnia: Zauważyłem, że ludzie najczęściej wyrażają swój gniew nie w momencie, kiedy są najbardziej źli, ale w sytuacjach, kiedy w ich związku generalnie panuje zły klimat.

Oznacza to, że jeżeli para przez dłuższy czas jest pogrążona w atmosferze wściekłości, to partnerzy mają tendencję do wyrażania gniewu wbrew temu, jak się właściwie w danym momencie czują. Jest to rodzaj pułapki, z której nie mogą uciec.


Profesor Keith Sanford dodaje: Jeżeli ludzie wyrażają swój gniew, często czują przy tym smutek. Z kolei jeżeli partner szybko i łatwo rozpoznaje gniew, często nie dostrzega tego smutku.

Krótko mówiąc, podczas rozpoznawania emocji swojej drugiej połówki, łatwiej nam dostrzec gniew niż smutek.

Poprzednie badania stwierdziły, że wyrażenie smutku podczas konfliktu, może doprowadzić do zbliżenia partnerów, a potencjalnie także pomóc w przełamaniu atmosfery gniewu.

Co jest istotne w tym badaniu? Otóż czasami mogą mieć miejsce sytuacje, w których korzystniej jest wyrazić smutek. Jednak smutek łatwiej jest dostrzec, jeżeli nie przykrywamy go równocześnie gniewem.

Odkrycia te zostały sformułowane w oparciu o osobiste doświadczenia 83 par małżeńskich. Dodatkowo, zostały potwierdzone bezpośrednią obserwacją zachowań tych par. Małżeństwa pozwoliły naukowcom filmować swoje zachowania przez lustro weneckie.

Dzięki temu, badacze mogli ocenić zachowania małżonków w momencie konfliktu. Pary zostały poproszone o wybranie dwóch tematów powodujących konflikt oraz rozmowę o nich. Jeden temat wybierała żona, drugi – mąż.

Następnie, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę swoich emocji oraz emocji partnera, przed i po każdej rozmowie. 

Znajomość emocji wyrażanych przez drugą połówkę może znacznie ułatwić wzajemne komunikowanie. Jednak eksperyment pokazał, że taka wiedza była wykorzystywana przez małżonków tylko w momencie interpretowania tych łagodniejszych uczuć (zranienie, zawód) powstałych w konfliktach dotyczących ściśle określonych wydarzeń.

Kobiety częściej wyrażają łagodne emocje, ale w porównywalnym stopniu co mężczyźni, postrzegają i rozpoznają te silniejsze uczucia, takie jak gniew czy złość - podsumowuje na koniec profesor Sanford.

Komentarze do: Gniew w sprzeczkach obrazuje klimat panujący w małżeństwie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz