Szukaj

Genetyka: Homo sapiens wyszedł z Afryki przez Półwysep Arabski

Podziel się
Komentarze0

Pewna międzynarodowa ekipa opracowała, wraz z pomocą IBM, nową technikę pozwalającą badać różnorodność genetyki ludzkiej. Prace te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Molecular Biology and Evolution.Dzięki tej technice, badaczom udało się odkryć drogę migracji naszych przodków, którzy opuścili kontynent afrykański, przechodząc bardziej na południe niż to przewidywano, poprzez strefę południową Arabii oraz Środkowego Wschodu.

Od 6 lat już, projekt Genographic Project, czyli badanie genetyczne międzynarodowe, którym kierował doktor Spencer Wells, opiera się na wszechmocnych kalkulatorach Computational Biology Center firmy IBM. Ma ono na celu przestudiowania wszystkich możliwych kombinacji na łonie genomu ludzkiego.

Jest to naturalny proces, który sprawia, że nasze molekuły DNA się dzielą i łączą ponownie. Blisko 99% materiału genetycznego danej jednostki jest zrobione z „warstw” odcisków genetycznych pochodzących z różnych linii.


Wyzwanie, jakie stoi przed nami, to dowiedzenie się, czy jest jeszcze możliwe rozłączenie tych linii tak, aby znaleźć ich wspólne punkty. Dzięki technice analitycznej oraz modelizacji matematycznej, podjęliśmy złożone zadanie odbudowania historii genetycznej danej populacji, jak wyjaśnia Laxmi Parida z IBM, cytowany przez BBC news.

Badacze biorący udział w tym projekcie stwierdzili, że aktualne populacje hinduskie mają większą różnorodność genetyczną – a więc są starsze – niż populacje europejskie i azjatyckie (Azja wschodnia).

A to sugeruje, że pierwszy Homo sapiens pochodzący z Afryki (jakieś 60 000 – 70 000 lat temu), zamiast przemieszczać się przez Egipt i przez Synaj, podążył drogą po wybrzeżu, przechodząc (prawdopodobnie suchą stopą, na poziomie Morza Czerwonego w tamtej epoce) przez Róg Afrykański do Półwyspu Arabskiego.

Następnie, Homo sapiens przeszedł przez wybrzeże południowe tego ostatniego, aby osiągnąć, dość wcześnie, subkontynent indyjski. Sugeruje to, że inne domeny badań, takie jak archeologia i antropologia, powinny skupić się na poszukiwaniu dodatkowych wskazówek na temat drogi migracji pierwszych ludzi, podsumowuje w ten sposób Ajay Royyuru, współautor tego badania.

Dodajmy jeszcze, że projekt ten posłużył się materiałem genetycznym blisko 500 000 ludzi z całego świata.

Komentarze do: Genetyka: Homo sapiens wyszedł z Afryki przez Półwysep Arabski

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz