Szukaj

Genetyk Albert Jacquard zmarł w wieku 87 lat

Podziel się
Komentarze0

W środę 11 września zmarł na białaczkę genetyk populacji i filozof Albert Jacquard. Był on powszechnie znany dzięki swoim książkom popularnonaukowym i filozoficznym, a w ostatnich latach dużo mówiło się o jego zaangażowaniu w działalność społeczną. Albert Jacquard urodził się 23 grudnia 1925 roku w Lyonie, w 1943 roku uzyskał licencjat z matematyki i z filozofii.W 1945 roku, w wieku 20 lat, rozpoczął studia na École polytechnique, którą ukończył z tytułem inżyniera.

W latach pięćdziesiątych Albert Jacquard współpracował z Société d’exploitation industrielle des tabacs et des allumettes. Następnie zajął się badaniami naukowymi i uzyskał  w 1970 roku dwa tytuły doktora - jeden z genetyki, którą studiował na Stanford University, i drugi z biologii człowieka.
   
Po opublikowaniu licznych książek z zakresu biologii populacji i statystyki, Albert Jacquard zajął się popularyzacją wiedzy i refleksji filozoficznych.

Napisał dzieło Éloge de la différence: la génétique et les Hommes, w którym bronił idei ludzkości bogatej dzięki swojej różnorodności i zwalczał wszelkie formy rasizmu.


Prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing w uznaniu zasług mianował Jacquarda Oficerem Legii Honorowej i Komandorem Orderu Zasługi.

Albert Jacquard - genetyk w służbie ludzkości

Duch humanizmu towarzyszył Jacquardowi przez resztę życia. W latach 1983 - 1988 był mianowany członkiem Comité consultatif national d’éthique pour les sciences de la vie et de la santé, gdzie dał się poznać jako obrońca wartości i oponował między innymi przeciwko patentowaniu życia. Również jako profesor uniwersytetu Albert Jacquard zwalczał nierówności społeczne.
   
Uczony do końca życia był obrońcą zasad moralnych poprzez swoje mocno zangażowane wystąpienia i działalność aktywisty społecznika. Wraz z Abbé Pierre walczył o prawo do mieszkania dla najuboższych i wspierał nielegalnych emigrantów.
   
Jacquard często przypominał swoje upodobanie do różnorodności. W 1997 roku napisał w książce Petite philosophie a l’usage des non-philosophes: Musimy być świadomi wkładu, jaki wnoszą inni ludzie, który jest tym większy, im bardziej są oni różni od nas oraz Nie jest ważne to, czy moje słowa sa prawdziwe, ale to, czy są szczere.
   
Działalność Alberta Jacquarda przyniosła mu nie tylko uznanie ze strony polityków, ale także zwykłych ludzi.

Komentarze do: Genetyk Albert Jacquard zmarł w wieku 87 lat

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz