Szukaj

Genetyczna ochrona przeciwko arsenowi

Podziel się
Komentarze0

Ewolucja wpływa na życie współczesnego człowieka po dziś dzień - jest to wniosek badania jednej z argentyńskich wiosek w Andach, gdzie woda zawiera wysokie stężenie arsenu. Wariant genu spowalniający metabolizm arsenu w ludzkim ciele był o wiele bardziej rozpowszechniony wśród mieszkańców wsi niż wśród innych grup tubylczych w Ameryce Południowej oraz Środkowej.Badanie jest wynikiem współpracy Karin Broberg z Lund University oraz Cariny Schlebusch i  Mattiasa Jakobssona z Uppsala University w Szwecji.

"Wiemy o wielu bakteriach i roślinach posiadających geny zwiększające odporność na arsen - bardzo toksyczną substancję znajdującą się w glebie i w wodzie w wielu częściach świata. Do tej pory nie było jeszcze badania wskazującego, iż ludzie z tych regionów mogą mieć gen ochronny przeciwko arsenowi" - twierdzi Broberg.

Wysoki poziom arsenu w pitnej wodzie jest powiązany z licznymi problemami zdrowotnymi. Zwiększa liczbę chorób u dzieci oraz ryzyko występowania raka, problemów z sercem, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych.


Występowanie arsenu jest w wielu miejscach stosunkowo nowym problemem - np. w Bangladeszu, gdzie jest powiązane z drążeniem nowych studni.

Jednakże w Andach ludzie żyli z zwiększonym poziomem arsenu przez wiele lat. Nawet 7000-letnie mumie z północnego Chile mają wysoki poziom tego pierwiastka we włosach i narządach wewnętrznych.

"Okazało się, że ludzie z górzystej części Argentyny mają niezwykle wydajny metabolizm arsenu. Oznacza to, że ta toksyna szybciej opuści ciało, wyrządzi też w nim mniejsze szkody" - zauważa Broberg.

Naukowcy badając geny Indian Atacameno z San Antonio de los Cobres w Argentynie dostrzegli, iż ponad dwie trzecie z nich posiada wariant genu przyśpieszający metabolizm.

Dla porównania gen ten występował u około połowy peruwiańskich Metysów i zaledwie u 14% innych grup lokalnych.

Do tej pory istniało bardzo niewiele badań przystosowania ludzi do silnie toksycznego środowiska. Jednakże wiadomym jest, że wiele genów kontrolujących metabolizm trucizn w organizmie posiada różne swoje warianty na całym świecie. Tak więc mogą istnieć różne sposoby przystosowywania się w zależności od tego, jakie toksyny występują w środowisku.

Komentarze do: Genetyczna ochrona przeciwko arsenowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz