Szukaj

Generyczny Lipitor wycofany z rynku z powodu cząsteczek szkła

Podziel się
Komentarze0

Indyjska firma farmaceutyczna Ranbaxy Laboratories Ltd wycofała z rynku swoją generyczną wersję leku Lipitor, który jest produkowany przez laboratoria Pfizer i stosowany jest w celu obniżania poziomu cholesterolu we krwi.Decyzja została podyktowana faktem, iż w niektórych partiach, które trafiły do Stanów Zjednoczonych, znaleziono cząsteczki szkła.

Ranbaxy Laboratories Ltd informuje, iż wycofane zostały niektóre partie 10-, 20- i 40-miligramowych dawek leku, znanego pod generyczną nazwą atorvastatin calcium.

Dawki 80-miligramowe nie znalazły się na cenzurowanym.

Firma jednocześnie prowadzi śledztwo, które ma zająć około 2 tyg. Nie odnotowano żadnych urazów związanych z zanieczyszczonymi lekami i nie ujawniono, w jaki sposób odkryto zaistniały problem.

Amerykańskie władze zdrowotne przypominają, że jest to kolejny z serii problemów, poczynając od 2006 roku, dotyczących fabryk firmy Ranbaxy. Do tej pory władze USA zakazały importu 30 leków Ranbaxy i nie zatwierdzą żadnego nowego produktu, dopóki firma nie naprawi błędów i nie zgodzi się na kontrolę co trzeciej partii leków przez pięć lat.

W 2008 roku, FDA zakazała importu 30 leków po tym, jak stwierdzono błędy w produkcji w dwóch fabrykach Ranbaxy w Indiach. W 2009 roku z kolei rząd amerykański oskarżył producenta o fałszowanie danych na temat zastosowania leków.

Komentarze do: Generyczny Lipitor wycofany z rynku z powodu cząsteczek szkła

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz