Szukaj

Finał trzeciej edycji kampanii "Drugie życie" w Wielkopolsce

Podziel się
Komentarze0

Ponad 20 tysięcy uczniów z 33 szkół ponadgimnazjalnych objęła akcja „Drugie życie” na terenie Wielkopolski. W trakcie kampanii, której  celem jest  promocja transplantacji, młodzi ludzie m.in. rozdawali oświadczenia woli, nagrywali teledyski, przekonywali rodziców, latali samolotem i odwiedzali kościoły.


Zwycięzcy, czyli trzy zespoły, których działania zostały najwyżej ocenione przez organizatorów, otrzymają czeki, które przekażą na cele charytatywne. Finał akcji „Drugie życie” odbył się w czwartek, 16 czerwca, o godz. 12:30 w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tegoroczna kampania ruszyła 26 stycznia w Poznaniu (Dzień Transplantacji). Zakwalifikowane do programu szkoły otrzymały od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych: oprócz oświadczeń woli, także koszulki, plakaty, wpinki i naklejki. O tym, jak wyglądała kampania w każdej z placówek, decydowali sami uczniowie. Ich pomysłowość, zaangażowanie i zapał oceniali członkowie jury, którzy po zakończeniu akcji nagrodzili czekami charytatywnymi trzy najlepsze szkoły (IV Liceum Ogólnokształcące z Leszna, Zespół Szkół Rolniczych z Grabonogu i poznańskie X Liceum Ogólnokształcące) oraz przyznali 5 wyróżnień (Zespół Szkół Ogólnokształcących z Wolsztyna, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Zagórowa, Zespół Szkół Komunikacji z Poznania, I Liceum Ogólnokształcące z Poznania, II Liceum Ogólnokształcące z Poznania).

Najważniejszym celem akcji „Drugie życie” jest zmiana nastawienia młodych ludzi do transplantacji. „Bardzo lubię wizyty w ramach kampanii w szkołach, jednak nie są one dla mnie tak proste, jak wydawało mi się na początku. Młodzi ludzie chcą dyskutować, zadają trudne pytania i żądają jasnych odpowiedzi, ale jestem przekonany, że wychodzą ze spotkań mając jasno określone zdanie na temat transplantacji. I o to nam chodzi: chcemy skłonić ich do myślenia, ale także do porozmawiania o transplantacji w domu czy w kręgu przyjaciół” - opowiada dr Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.


Oprócz edukacyjnych, akcja „Drugie życie” przyniosła jednak także efekty widoczne w statystykach przeszczepów. „W ostatnich latach w Wielkopolsce rośnie liczba transplantacji. Cieszę się, że i my  dołożyliśmy swoją cegiełkę. Stosując kilka prostych rozwiązań (które nie są wymagane przez NFZ) doprowadziliśmy do tego, że 12 proc. naszych pacjentów jest zgłaszanych do przeszczepu nerki i może oczekiwać na narząd. Ten wskaźnik o 70 proc. przekracza wymóg jaki stawia przed nami Narodowy Fundusz Zdrowia i jest to najlepszy wynik wśród wszystkich operatorów stacji dializ w Polsce.


W 2010 roku, 29% wszystkich pacjentów w Polsce, którzy otrzymali przeszczep nerki pochodziło z naszych ośrodków. Nasza determinacja do tego, by każdy pacjent, który pod względem medycznym ma możliwość uzyskania przeszczepu otrzymał go, na pewno wzrosła od czasu, gdy dzięki naszej akcji widzimy jak bardzo w działania na rzecz transplantacji potrafią zaangażować się uczniowie wielkopolskich szkół” - mówi Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska (FMCP), głównego organizatora kampanii „Drugie życie”.

Podczas inauguracji kampanii w styczniu br. jednym z prelegentów był 31-letni Bartosz Uwarzyński, pacjent stacji dializ w Poznaniu, czekający na przeszczep od dwóch lat. „Jestem przykładem na to, jak nowoczesna technologia może zmieniać życie. Stosowane przez firmę Fresenius, najnowocześniejsze w kraju urządzenia wykonujące dializę wysokoprzepływową, utrzymywały mnie w świetnej formie, byłem gotowy do przeszczepu w każdej chwili, także dzięki lekarzom, którzy cały czas aktualizowali moją dokumentację. Kiedy dostałem telefon, że jest dla mnie nerka, nic nie stało na przeszkodzie, żeby poddać się operacji. W kwietniu przeszedłem przeszczep i jestem teraz dużo szczęśliwszym człowiekiem” - opowiada Bartosz Uwarzyński.

W Polsce na przeszczep nerek lub wątroby nadal czeka blisko 2000 osób (dane: Poltransplant, maj 2011). Czas, który upływa od momentu wpisania na listę oczekujących na transplantację do samej operacji przekroczył już w naszym kraju trzy lata. Dla wielu chorych to za długo - umierają, nie doczekując nowego narządu.

Kampania „Drugie życie” ruszyła w styczniu 2009 roku. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie była organizowana (wielkopolskie, małopolskie i warmińsko-mazurskie), wzięło w niej udział ponad 100 tys. uczniów ze 185 szkół. Młodzi ludzie rozdali ponad 170 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli lub wesprą czekami charytatywnymi łącznie 21 osób i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji”, ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów pod patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz. W Wielkopolsce, w tym roku w akcję zaangażowali się Marek Woźniak Marszałek Województwa, który ufundował jeden z czeków charytatywnych oraz Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski i Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.

Komentarze do: Finał trzeciej edycji kampanii "Drugie życie" w Wielkopolsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz