Szukaj

Fałszywy Avastin: Stany Zjednoczone ostrzegają przed kolejną serią podrobionego leku

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja leków, Food and Drug Administration ostrzega po raz kolejny lekarzy przed drugą serią podrobionego leku przeciwnowotworowego, szeroko rozpowszechnionego Avastinu. Fałszywy lek został ponownie stwierdzony w Stanach Zjednoczonych, i został on oznaczony jako turecka marka leku.Food and Drug Administration stwierdza, że podrobiona wersja Avastinu nie zawiera składnika aktywnego, który jest używany do leczenia nowotworów jelita grubego, mózgu, nerki oraz płuc.

Fiolki są opakowane jako Altuzan, turecka wersja Avastinu, która nie jest zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych. Agencja FDA dodaje, że wszelkie opakowania albo fiolki, które są oznaczone numerem serii B6021, powinny być uważane za podróbkę.

Lekarze kupili fałszywy lek poprzez dystrybutora z Wielkiej Brytanii, Richards Pharma, który również prowadzi interesy jako Richards Services, Warwick Healthcare Solutions i Ban Dune Marketing Inc.

Brytyjskie władze zdrowotne mówią, iż firma Richards Pharma importowała 120 opakowań fałszywego Altuzanu z Turcji. Trzydzieści osiem opakowań zostało skierowanych bezpośrednio do Stanów Zjednoczonych, podczas gdy reszta została sprzedana innemu dystrybutorowi w Zjednoczonym Królestwie, który następnie sprzedał lek również do Stanów Zjednoczonych.

Władze zdrowotne w Zjednoczonym Królestwie poinformowały agencję Food and Drug Administration o fałszywym leku w dniu 28 marca 2012 roku, według oświadczenia agencji Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency.


Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency doradza teraz lekarzom, aby przestali używać wszelkich leków, które zostały kupione w sieci. Do tej pory jeszcze, na szczęście, nie odnotowano żadnego zgonu związanego z podrobionymi lekami.

W lutym 2012 roku, Food and Drug Administration przeprowadziła śledztwo na temat innej serii fałszywego Avastinu, który trafił do lekarzy w wielu stanach. Ta podróbka miała pochodzić z innej sieci dystrybucyjnej.

Europejskie władze wyśledziły trasę tego leku, która przebiegała przez Wielką Brytanię, Danię, Szwajcarię oraz Środkowy Wschód. Kraj pochodzenia tej fałszywej serii jednak pozostaje nieznany.

Laboratoria szwajcarskie Roche, producent Avastinu, sprzedają swój flagowy lek w 120 krajach i pakują go w ośmiu różnych miejscach na świecie. Rzeczniczka firmy Genentech, gałęzi amerykańskiej laboratoriów Roche, pani Charlotte Arnold stwierdza, że autentyczne opakowania Altuzanu mają tekst w języku tureckim, podczas gdy podrobione opakowania miały tekst w języku angielskim.

Rzeczniczka jeszcze podkreśla, że sprzedaż nawet autentycznego Altuzanu jest w Stanach Zjednoczonych nielegalna.

Jedyny Avastin, jaki może być sprzedawany w Stanach Zjednoczonych, to Avastin, który jest zatwierdzony przez agencję Food and Drug Administration, produkowany przez firmę Genentech, mówi jeszcze rzeczniczka firmy.

W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do fałszerstw leków: w ostatnim roku, stwierdzono aż 1 700 takich przypadków. Jedynie 6% z nich dotyczyło Stanów Zjednoczonych.

Wzrost pozimu fałszerstw jest spowodowany tym, że coraz więcej leków jest produkowanych w różnych częściach świata: ponad 80% aktywnych składników używanych w Stanach Zjednoczonych jest aktualnie produkowanych poza oceanem, jak stwierdza najświeższy raport Kongresu amerykańskiego.

Komentarze do: Fałszywy Avastin: Stany Zjednoczone ostrzegają przed kolejną serią podrobionego leku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz