Szukaj

Epidemia odry w dalszym ciągu postępuje…

Podziel się
Komentarze0

Epidemia odry panuje aktualnie we Francji i w Kanadzie, o czym alarmowały już wielokrotnie władze zdrowotne tych krajów. Odra jest chorobą, która – w przeciwieństwie do powszechnych przekonań – dotyka nie tylko dzieci. Młodzi ludzie, w wieku od 15 lat do 30 lat, również mogą paść ofiarą odry.


Wirus przenosi się drogą powietrzną (kichnięcie, kaszel...). Infekcja jest ekstremalnie zaraźliwa i jako taka, powinna być brana na poważnie. Odra może bowiem wywołać ciężkie komplikacje, czasami nawet śmiertelne.

Objawy i komplikacje

Pierwsze objawy odry są powszechne: wysoka gorączka, kaszel, cieknący nos. Dlatego też, choroba ta często jest mylona z innymi infekcjami wirusowymi. Następnie przychodzi puchnięcie powiek, zaczerwienienie oczu, wypryski skórne, czasami opuchnięcie węzłów chłonnych.

Czerwone plamy, oznaka odry, pokazują się za uszami i na czole, około 15 dni po zarażeniu. Plamy te następnie rozprzestrzeniają się na twarz, szyję i resztę ciała. Objawy odry trwają 15 dni, osłabiają pacjenta i sprawiają, że jest podatny na inne choroby wirusowe.

Trzeba dodać jeszcze, że mogą pojawić się komplikacje, które wymagają hospitalizacji. Może chodzić o ostre zapalenie ucha, zapalenie krtani, albo zapalenie płuc odoskrzelowe. Czasami pojawiają się bóle brzucha powodujące biegunki, dolegliwości wątroby oraz nerek. W bardzo rzadkich przypadkach stwierdzono również powikłania neurologiczne.

Zobacz również:Leczenie i zapobieganie a problem szczepień

Nie ma właściwie terapii przeciwko odrze. Kiedy tylko ją złapiemy, jedynie objawy można zwalczać niezależnie od siebie: katar, gorączka... Należy więc podjąć zwyczajowe środki ostrożności, aby zapobiec roznoszeniu się wirusa, takie jak na przykład regularne wietrzenie pomieszczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia chce wyeliminować całkowicie wirusa odry. Ale, żeby było to możliwe, trzeba podjąć środki prewencyjne oraz unikać przenoszenia wirusa. Dobrym sposobem są więc szczepienia, które zapewniają ochronę przeciwko odrze.


Dlatego też, we Francji, która w tym momencie jest krajem najbardziej dotkniętym odrą, narodowy instytu INPES (Institut National de la Prévention et d’Education pour la Santé) oraz ministerstwo zdrowia uruchomiły kampanię zachęcającą do powszechnych szczepień przeciwko tej chorobie.

Niepokojąca epidemia


Aktualnie, sytuacja staje się coraz bardziej problematyczna. Na świecie, każdego dnia około 450 dzieci umiera z powodu odry. Ocenia się, że w 2008 roku, 164 000 ludzi zmarło na tę chorobę. We Francji, w 2011 roku, 14 600 stwierdzono już aż osób zarażonych, jak podają statystyki instytutu INVS (Institut national de Veille Sanitaire).

Wyeliminować odrę

Eliminacja wirusa jest możliwa, ale można tego dokonać tylko i wyłącznie dzięki powszechnym szczepieniom. Liczba osób uodpornionych przeciwko odrze dzięki szczepieniu jest aktualnie zbyt mała, aby zastopować rozprzestrzenianie się wirusa. W rzeczywistości, jedynie 95% pokrycie szczepieniami całości populacji ma być wystarczające, aby wyeliminować tę chorobę, która może być przenoszona jedynie przez człowieka.

Szczepienia są przedstawiane jako jedyne rozwiązanie przeciwko odrze, ale teraz stały się niestety przedmiotem polemiki w Europie. Problem odry jest więc bardzo daleki od rozwiązania, o ile rodzice nie zaczną szczepić w końcu swoich dzieci, dla dobra własnego i całego społeczeństwa...

Komentarze do: Epidemia odry w dalszym ciągu postępuje…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz