Szukaj

Efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym

Podziel się
Komentarze0

Efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym – stwierdza oficjalny raport Szwajcarskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych „Homeopathy in Healthcare: Effectiveness, Appropriateness, Safety, Costs” - oficjalny raport o efektywności leczenia homeopatycznego przygotowany przezSzwajcarską Agencję Oceny Technologii Medycznych1 formułuje pozytywne dla homeopatii wnioski.


Raport, zrealizowany na zlecenie Federalnego Biura do Spraw Ubezpieczeń2 przez prof. med. Petera Matthiessena i dr. med. Gudrun Bornhöfta, został opublikowany w angielskiej wersji językowej w Szwajcarii pod koniec 2011 roku.


Jest to 234-stronicowy dokument, przygotowany na podstawie całościowej oceny światowej literatury z dziedziny badań klinicznych i naukowych dotyczących homeopatii. Jego główne wnioski opierają się na podsumowaniach 22
systematycznych przeglądów kontrolowanych badań klinicznych leków homeopatycznych w konkretnych wskazaniach. 20 spośród tych przeglądów potwierdza pozytywne wyniki leczenia homeopatycznego. Autorzy raportuw podsumowaniu stwierdzają:„Jest wystarczająco dużo dowodów w zakresie badań przedklinicznych, a także wyników badań klinicznych leków homeopatycznych, aby uznać, że ich efektywność, bezpieczeństwo oraz argumenty natury socjoekonomicznej są porównywalne z leczeniem konwencjonalnym”.


Raport szwajcarski jest pierwszym tej rangi oficjalnym dokumentem dotyczącym oceny skuteczności i efektywności homeopatii, opublikowanym po ukazaniu się w Lancecie pod koniec 2005 roku „metaanalizy Shanga”.
Publikacja tego raportu powinna sprzyjać odzyskaniu przez homeopatię należnego miejsca w opiece zdrowotnej, także w naszym kraju.


Więcej informacji na stronie PTHK: http://www.pthk.pl/?q=node/195
oraz: http://www.springerlink.com/content/978-3-642-20638-2#section=949786&page=2&locus=78

Komentarze do: Efektywność leczenia homeopatycznego jest porównywalna z leczeniem konwencjonalnym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz